„Zařazení mají jako pomocný zdravotnický pracovník a jsou k ruce zdravotním sestrám - pomáhají s polohováním pacientů, jejich odvozem na vyšetření, výdejem stravy či hygienou,“ popsala hlavní sestra přerovské nemocnice Bronislava Budinová.

Podle ní se budou vojáci střídat v nemocnici ve čtrnáctidenních rotacích.

„Pomoc armády jsme ocenili už na jaře a loni na podzim, kdy u nás vojáci působili,“ dodala.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner
Arcibiskup Graubner: Prosím nechte se očkovat, z ohledu na ostatní

V přerovské nemocnici za poslední týden razantně přibylo pacientů s covidem-19. V současné době je v Přerově hospitalizovaných čtyřicet lidí, což je o šest více než na počátku týdne. Na umělé plicní ventilaci jsou čtyři nakažení.

„Ve všech našich nemocnicích máme stále volné kapacity na standardních lůžkách, ale v případě dalšího razantního nárůstu jsme připraveni reagovat otevřením dalších covidových jednotek,“ ujistil Jiří Ševčík, předseda představenstva společnosti Agel Středomoravská nemocniční, podle kterého je nyní největší nápor na prostějovskou nemocnici. Ta se stará o 76 hospitalizovaných.

Na vysoký počet indikovaných pacientů s nemocí covid-19 musely zareagovat také Laboratoře lékařské mikrobiologie.

„Z důvodu zesílené poptávky jsme prodloužili provoz laboratoří v úterý a ve čtvrtek a v příštím týdnu budou kapacitně posílené všechny pracovní dny. Denně tak laboranti vyhodnotí 400 PCR testů. Laboratoře testovaly také o středečním státním svátku,“ doplnil Jiří Ševčík.

Covidové oddělení nemocnice. Ilustrační snímek
Epidemie zrychluje. Počet hospitalizovaných s covidem se blíží pěti tisícům

Hranice: Zatím výrazně neomezujeme péči

Výrazně posílit odběrové místo musela i hranická nemocnice, kde nyní provádějí až 450 odběrů denně.

„Co se týče struktury testů, tak 99 procent tvoří PCR, zatímco ty antigenní prakticky vymizely,“ upřesnil ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich.

V hranické nemocnici je v současné době hospitalizovaných 20 pacientů, z toho dva na jednotce intenzivní péče. Jeden pacient vyžaduje umělou plicní ventilaci.

„Zatím výrazným způsobem neomezujeme plánovanou péči, ale může se to stát - ve hře je omezení počtu interních a chirurgických lůžek. Naše nemocnice má i plná oddělení intenzivní péče s necovidovými pacienty, což bude limitující pro restrukturalizaci. Buď tedy omezíme chirurgické výkony, nebo hospitalizace interních pacientů,“ uzavřel ředitel.