Lékaři, zabývající se hubnutím, dávají nadváhu a obezitu do souvislosti s prouděním vnitřní tekutiny – lymfy, s jejíž pomocí se tělo zbavuje odpadních látek. Proudí hlavně v lymfatických cévách, které ji pak odvádějí do krevního oběhu, odkud ji tělo vyloučí.

„Lymfa odvádí z těla všechny toxické látky, které naše tělo přijímá. Pomocí masážního tlaku je možné ji aktivovat a proudění urychlit,“ vysvětluje princip fungování lymfodrenáže vedoucí fyzioterapeutka přerovské rehabilitace Jana Studeníková.

Proti celulitidě i skořicovými zábaly

Metoda je vhodná i jako prevence pro ty, kdo jsou vystaveni dlouhodobému stání i sezení a napomáhá rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice a sportu. Manuální či přístrojová lymfodrenáž v kombinaci se skořicovými a kofeinovými zábaly je navíc podpůrným prostředkem k redukci celulitidy, která v dnešní době trápí stále více žen.

Lymfatická masáž není však podle lékařů vhodná pro všechny. „Vyvarovat by se jí měly osoby s implantáty, těžší srdeční vadou, velmi vysokým krevním tlakem či se zvýšenou funkcí štítné žlázy. Nedoporučuje se ani v těhotenství,“ upřesnila mluvčí přerovské nemocnice Hana Szotkowská. (pu)