Nefrologická ambulance, která se nachází v pavilonu Léčebny dlouhodobě nemocných, se otevře návštěvníkům v době od 8 do 16 hodin.

Lidé si mohou ověřit, v jaké kondici jsou jejich ledviny, a svůj zdravotní stav konzultovat s odborníky. Dozvědí se, jak předcházet onemocnění ledvin, a jak postupovat v prevenci a léčbě.

„Pacientům změříme krevní tlak, hladinu cukru a chemicky vyšetříme i moč. V případě pozitivního nálezu nabídneme další vyšetření tak, abychom problém zachytili hned a všechny následné kroky byly co nejefektivnější,“ řekla Jarmila Pfeilerová, vrchní sestra hemodialýzy přerovské nemocnice.

Zájemci si mohou během Světového dne ledvin prohlédnout oddělení dialýzy a dozvědí se i o možnostech vhodných potravinových doplňků.

„Lékaři doporučují žít střídmě a pečovat o ledviny tak, aby byly co nejdéle zdravé. V případě jejich selhání totiž musí nastoupit pravidelná dialýza s výhledem na transplantaci. Podle současných statistik čeká pacient na transplantaci ledviny v průměru jeden a půl roku,“ upřesnila.

Cílem Světového dne ledvin je zvýšit povědomí o nemocech ledvin, transplantaci a s tím souvisejícím dárcovstvím orgánů.