Autobusy čeká dezinfekce

Městská autobusová doprava bude od pondělí 16. března jezdit v prázdninovém režimu, jízdní řády už byly zveřejněny. „Pracovníci společnosti Arriva, která autobusovou dopravu zajišťuje, začali provádět ve větší míře dezinfekci vozů, Na tuto práci byl sjednán specialista, který se bude činností zabývat,“ řekla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. Cestující by, pokud je to možné, měli platit u řidiče bezkontaktní kartou a dodržovat mezi sebou bezpečný odstup. Zároveň by neměli vystavovat riziku nákazy řidiče.

Mateřské školy: zatím ano

Přerovské mateřské školy prozatím nebudou uzavřeny - jejich kapacita totiž není zcela vytížena a například v pátek 13. března přišlo do mateřinek jen šestatřicet procent dětí. „Platí také doporučení, aby své děti nevodili do školky rodiče, kteří aktuálně nechodí do zaměstnání. Neuzavřít mateřské školy doporučuje i Olomoucký kraj,“ doplnila mluvčí.

Rodiče dětí byli poučeni o tom, že do školek nebudou přijímány děti, které mají zjevné respirační potíže - rýmu nebo kašel. Učitelky mohou dětem průběžně měřit teplotu. V provozu budou i jesle a nepočítá se s jejich uzavřením. Denní stacionář v Purkyňově ulici je uzavřen.

Školní jídelny se uzavřou všem

Přestože žáci a studenti už od minulého týdne nenavštěvují školy, školní jídelny ještě do pátku 13. března vařily i obědy pro veřejnost. „Od pondělí 16. března už to nebude možné. Vařit se zde bude pouze jídlo určené pro rozvoz - tedy například v rámci pečovatelské služby, která jídlo rozváží klientům, nebo pro Domov pro seniory,“ řekla mluvčí radnice.

Zákaz podomního prodeje

V Přerově platí obecně závazná vyhláška o zákazu podomního prodeje - pokud by tedy kdokoliv nabízel podomní prodej, a to včetně nabídky nákupů, prodeje roušek či jiných ochranných prostředků, lidé se mají neprodleně obrátit na linku Městské policie Přerov - na telefonu 581 268 417.

Odbor školství magistrátu zajistí pomoc osamělým

Odbor sociálních věcí a školství přerovského magistrátu v následujících dnech zveřejní prostřednictvím webu města Přerova non-stop telefonní linku pro osamělé občany, kteří jsou v karanténě, a potřebují zajistit nákupy či vyzvednutí léků. Služba bude sloužit nejen občanům v karanténě, ale třeba i seniorům či nemohoucím lidem, kteří jsou závislí na donášce nákupů od lidí, kteří jsou aktuálně v karanténě. „V této otázce ale ještě bude nutné dořešit hygienické záležitosti ohledně předávání nákupů, peněz a podobně,“ doplnila.

Omezení úředních hodin

Magistrát města Přerova omezí úřední hodiny na pondělí a středu. „Doporučujeme občanům, aby v případě, že jejich návštěva úřadu není nutná, ji odložili na příhodnější dobu. V rámci úřadu bude omezena „terénní činnost“ - tedy například kontroly,“ upřesnila.

Obchodní centrum bez wifi

Město doporučí obchodnímu centru Galerie Přerov, kde je například otevřena prodejna potravin, aby byla v objektu vypnuta wifi. Důvodem je, aby centrum nelákalo kvůli tomuto „bonusu“ návštěvníky. O všech aktuálních informacích a případných změnách se lidé dozví na webových stránkách města, kde lidé v sekci Koronavirus najdou všechny potřebné informace.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

 

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník