„Počet dětí má v posledních letech u zápisů vzrůstající tendenci. Zatímco předloni se k zápisům dostavilo 462 dětí, loni už jich bylo 511. Ne všichni však po prázdninách usedli do školních lavic. Někteří měli odklad povinné školní docházky. Lze očekávat, že letos se k zápisům dostaví více než pět set dětí, ale opět musíme počítat s několika odklady. Přesná čísla však budeme znát až koncem února,“ řekl Petr Hrbek z odboru školství přerovského magistrátu.

Podle jeho slov největší zájem z přerovských škol bývá každoročně o Základní školu Trávník. V této škole bylo včera rušno hned po druhé hodině odpolední, kdy zápisy oficiálně začaly.

„Loni se k nám k zápisům do prvních tříd dostavilo zhruba sto dětí. Stejný počet očekáváme i letos. Hlásí se k nám děti z Přerova, ale i z okolních obcí,“ sdělila ředitelka školy Marie Mifková. Děti, které se včera k zápisu dostavily, nervozitou netrpěly a na tuto událost se většina z nich těšila.

„Do školy jsem se těšil. Nejvíc mě tu bude bavit asi matematika. Už teď umím napočítat do stovky,“ svěřil se šestiletý Tomáš Voženílek.

Pondělí zápis byl však mimořádným dnem také pro rodiče budoucích prvňáčků. „Tento den jsem si nemohl nechat ujít. Doma už máme jednoho školáka a po prázdninách budeme mít tedy dva. Jsem z toho dnešního dne trochu dojatý. Syn se sice do školy strašně těší, ale ještě neví, že už ho odteď čekají jen samé povinnosti,“ svěřil se Jiří Procházka, který v pondělí doprovázel k zápisu svého syna.

Jak uvedla výchovná poradkyně Základní školy Trávník Marcela Mrázková, děti jsou na zápis velmi dobře připraveny. „Většina z nich už umí počítat i číst. Jediné, s čím mají občas někteří problémy, je výslovnost,“ podotkla učitelka Mrázková.

Na zápis do prvních tříd není podle odborníků třeba dítě nijak zvlášť připravovat. Budoucí žák má projevit většinou jistou dávku samostatnosti a ukázat, že umí odpovědět na otázku.

„Zápis probíhá spíše formou přátelského setkání. Děti se nám u zápisu představí a mají za úkol rozpoznat barvy a geometrické tvary. Na závěr nám mohou říct libovolnou básničku nebo zazpívat písničku. U zápisu se zaměřujeme na výslovnost dětí, motorickou dovednost a celkovou školní zralost,“ popsala jedna z učitelek Základní školy Trávník Renata Skácelová.

Rok zápis nastoupilo

2007 462 367

2008 511 430