Jeho přípravný výbor nyní žádá ministerstvo vnitra o registraci.

Přerovští zastupitelé zvedli už dříve ruku pro návrh domovní správy zvýšit nájemné v městských bytech, a to o 44 procent. Jak konkrétně se tyto změny dotknou lidí?

Například obyvatelé dvoupokojového bytu o rozloze 59 metrů čtverečních si budou muset od ledna připlatit až 840 korun, u třípokojového nad 75 metrů čtverečních vzroste nájem dokonce o 1 074 korun. Nejvíce se ale zvýší u bytů třetí a čtvrté kategorie.

Právě tomu chce nově vzniklé občanské sdružení v Přerově zabránit. V městských bytech žijí totiž převážně senioři nebo mladé rodiny, jichž se nejvíce dotýká současná krize ekonomiky.

„Kromě snížení ceny nájmu – a to až o dvacet procent, chceme také vidět, jak se hospodaří s nájemným, které platíme a zda je účelně využito na opravy domů,“ vysvětlil zakladatel sdružení František Porč.

„Naším cílem je dosáhnout toho, aby byla kvalita bydlení úměrná výši nájemného,“ podotkl. Občanské sdružení má navíc zájem domlouvat se s vedením města a zastupiteli na tvorbě výše nájemného.

„Vadí nám totiž, že budeme muset od ledna platit vyšší nájem za stejné služby. Přestože jsou některé byty v havarijním stavu, na jejich řádnou údržbu nebudou peníze. Chceme vědět, že to, co dáváme do domů, se nám taky vrátí,“ shrnul Porč.

Nové občanské sdružení Přerovské byty už má za sebou první společnou schůzku v sále pivovaru, které se zúčastnilo na sedm desítek lidí.

Zástupci vedení magistrátu se námitkami nájemníků hodlají zabývat. „Primátor svolal na prosinec schůzku jednotlivých politických klubů a chce s nimi otázku nájemného probrat,“ informoval mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Podle něj není vyloučeno, že se nakonec podaří najít kompromis.

Město Přerov v současné době prodává byty stávajícím nájemníkům a zastupitelstvo už v září posvětilo převod jednatřiceti bytových jednotek. Do městské kasy díky tomu přibude na 9 milionů korun.

„V současné době krize je každá finanční částka do rozpočtu dobrá,“ vysvětlila už dříve v této souvislosti náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková. (ODS). V současné době zůstává v majetku města zhruba tisícovka bytů.