„Chceme pomoci dobré věci a zpropagovat Tříkrálovou sbírku tak, aby se více vryla do povědomí lidí, a my mohli spolupracovat na dobrém díle charity. Koledníci nechávají na dveřích všech domů nápis K+M+B, což znamená, ať Kristus požehná tomuto domu. Kdo přijme koledníky, může počítat i s božím požehnáním, protože Bůh přichází do otevřeného srdce,“ řekl děkan přerovské farnosti Josef Rosenberg.

Podpořit dvacátou Tříkrálovou sbírku chtěl svou účastí i primátor města Petr Měřínský. „Oblékli jsme se do kostýmů Tří králů a vydali se do ulic, abychom pomohli dobré věci. Chtěli bychom obejít významné podniky ve městě jako jsou Meopta, chemička Precheza nebo Emos,“ prozradil.

Požehnání do příbytků

Tříkrálová sbírka začala v Přerově už v neděli, kdy vyrazily po Mši svaté v kostele v Předmostí do ulic první skupinky koledníků. Tvořili je farníci a děti ze Základní školy J. A. Komenského. V pondělí dopoledne je následovalo dalších devět skupinek z Gymnázia Jakuba Škody a dvě z Církevní mateřské školy v Přerově.

„Prožívali jsme s dětmi celý adventní čas a vyprávěli jim příběh o narození Ježíše. Tříkrálovou koledou tato vánoční doba vrcholí a chceme lidem přinášet požehnání do jejich příbytků - všem, kteří nás přijmou a chtějí se podílet na charitním díle,“ zmínila ředitelka Církevní mateřské školy v Přerově Iveta Frýdková.

Letos 46 obcí

K největší charitní sbírce se letos připojilo šestačtyřicet obcí, které spadají pod přerovský děkanát. Kromě těch tradičních jsou mezi nimi i některé nové.

„Potěšilo nás, že se zapojili i lidé v místní části Přerova Kozlovicích, sbírku ale vůbec poprvé podpořily také obce Sobíšky a Zábeštní Lhota,“ vyjmenovala Emilie Šmídová, koordinátorka Tříkrálové sbírky z Charity Přerov.

Ve většině obcí vyrazili koledníci do ulic už během uplynulého víkendu, jinde se na to chystají až tento týden. Na Přerovsku bývají zpravidla nejštědřejší obyvatelé Troubek, kde se jen loni vybralo na 75 804 korun. V přepočtu na jednoho obyvatele zvítězila obec Suchonice - každý z místních zde do sbírky daroval přes 53 korun. Celkem se loni na Přerovsku vybralo na 943 tisíc 648 korun.

„Výtěžek Tříkrálové sbírky rozdělíme tak jako každý rok. Do Charity Přerov se vrátí zhruba 65 procent a za tyto peníze chceme pořídit kompenzační pomůcky - polohovací postele a chodítka, které lidem pomáhají, aby mohli být po návratu z nemocnice ve svém přirozeném prostředí. Část výtěžku jde na přímou pomoc rodinám v nouzi,“ uzavřela ředitelka Charity Přerov Alena Pizúrová.