Přerovští profesionální hasiči mluví o splněném snu. Podmínky, ve kterých dnes musejí zvládat náročné výjezdy k požárům, živelním katastrofám i nehodám, jsou totiž dlouhodobě neúnosné.

Stávající budova v ulici na Šířavě pochází ze třicátých let minulého století a původně to byl činžovní dům. Profesionální jednotka se sem nastěhovala v roce 1953.

„Moje srdce plesá, protože dlouholeté úsilí postavit zázemí našemu územnímu odboru hodné dnešních podmínek se konečně realizuje,“ neskrýval svou radost šéf přerovských hasičů Miroslav Čoček.

Kvůli chybějícímu garážovému stání je dnes část techniky v Lipníku nad Bečvou, největším problémem je ale zázemí pro chemické a technické služby.

„Kontaminované ochranné prostředky ze zásahů dnes pereme v místnosti, která je zároveň prádelnou pro naše mužstvo,“ podotkl.

Volební štáby ODS (vlevo) a ANO v Přerově
V Přerově se rýsuje koalice ANO, ODS a lidovců s TOP 09

Za 196 milionů

Stavba nové hasičské zbrojnice je investicí za zhruba 196 milionů korun a je spolufinancována z prostředků Evropské unie.

Staveniště bylo předáno zhotovitelské firmě Zlínstav už v září a objekt má být podle smlouvy zhotoven za čtyři sta dní.

Do nového objektu by se tedy mohli přerovští hasiči stěhovat už na podzim příštího roku.

„Zpočátku jsme uvažovali o rekonstrukci stávající zbrojnice v ulici na Šířavě a přístavbě, ale kvůli okolní zástavbě nebylo kam rozšiřovat. Díky vstřícnosti generálního ředitelství se nám podařilo rozjet přípravu a začali jsme shánět pozemky pro stavbu na zelené louce. Nahrálo nám plánovací období Evropské unie 2014 až 2020 a fakt, že naše žádost o dotaci byla schválena,“ zmínil krajský ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík.

Hasiči stavbou získají nejen nové prostory pro výkon služby a výjezdovou jednotku, ale i důstojné sídlo územního odboru.

„Měla by to být stavba, která bude odpovídat požadavkům jednadvacátého století - vzniknou zde nová garážová stání, ale i prostory pro zasedání krizového štábu. Když dojde k mimořádné události, chceme, aby krizové štáby zasedaly na našich stanicích, kde jsou veškeré podmínky pro komfort takových týmů,“ vysvětlil ředitel.

Součástí objektu bude i sportovní areál a prostory pro výcvik a odbornou přípravu.

Noví přerovští zastupitelé. Ilustrační koláž
Přerované, toto jsou vaši noví zastupitelé