Soudce dopoledne četl ze spisu a odpoledne vyslechl jako svědky správkyni konkurzní podstaty Věru Sedloňovou a dvě účetní z firmy WTA Finance Consulting.

Obžalovaná exekutorka měla v době od srpna roku 2005 do ledna 2007 v souvislosti s exekucí, kterou vedla proti obchodní společnosti WTA Consulting v Praze, odmítnout vydat správkyni konkurzní podstaty finanční prostředky ve výši necelých 2,5 milionu korun.

Neučinila tak ani přes výzvy a urgence soudu, správkyně konkurzní podstaty a i přesto, že jí soud uložil pořádkovou pokutu.

„Exekutorka podle obžaloby zadržené peníze nevydala ani přesto, že jí byly uloženy tři pořádkové pokuty ve výši 100 tisíc korun,“ upřesnil přerovský soudce Jiří Barbořík.

Situace se nakonec tak vyhrotila, že jednatelka společnosti WTA Finance Consulitng na Studenou podala trestní oznámení. Obžalované teď hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců do tří let. Jitka Studená, která v Přerově šéfuje Exekutorskému úřadu, veškerá obvinění odmítá.

„V průběhu hlavního líčení se k věci nebudu blíže vyjadřovat, jen mohu zopakovat, že jsem nevinná,“ řekla na svou obhajobu.

Ve výpovědi u soudu pak uvedla, že společnost WTA Finance Consulting byla ve špatné finanční situaci hlavně díky tomu, že měla spoustu nesplacených závazků, a to v řádech statisíců korun.

„Trvám na tom, že jsem se nedopustila protiprávního jednání. Uvedené peníze jsem si neponechala, ale vydala je v roce 2006 správkyni konkurzní podstaty a do dnešního dne s ní kvůli tomu vedu spor,“ uvedla Studená.

Ta v minulosti pracovala jako přerovská státní zástupkyně a byla i šéfkou zdejších vyšetřovatelů, takže nařízení líčení předcházely spory o možné podjatosti soudu.

Na jednání v úterý vypovídala správkyně konkurzní podstaty Věra Sedloňová, která popisovala průběh sporného konkurzu. „Žádala jsem exekutorku, aby mi vydala nejen potřebné listiny, ale i finanční prostředky. Reagovala na to ale až v listopadu roku 2006, kdy zaslala bez jakékoliv bližší specifikace částku 596 tisíc korun. Nebylo ale vůbec jasné, k čemu se tyto finance vztahují,“ řekla Sedloňová.

Městský soud v Praze prý nakonec kvůli tomu uložil exekutorce několik pokut. Přerovský soudce Jiří Barbořík úterní jednání odročil, protože potřebuje vyslechnout další svědky.

„Nedostal jsem souhlas exekutorské komory s výslechy některých zaměstnanců, takže až ho obdržím, bude líčení pokračovat,“ uzavřel Barbořík.