Jednalo se o auta, která sice nepředstavovala překážku provozu, ale byla na jednom místě odstavena dlouhodobě.

„Odtažena byla i vozidla, která byla zajištěna botičkou, a majitelé do třiceti dnů nepožádali o její odstranění. V některých případech šlo přitom doslova o vraky, které na výzvu Městské policie v Přerově odstranily technické služby. Ty pro nás službu zajišťují,“ shrnul náměstek přerovského primátora Petr Měřínský (ANO).

V současné době už funguje i odtahová služba, která řeší odstranění vozidel, jež jsou překážkou pro silniční provoz.

„Minulý týden bylo takto odtaženo první auto, jehož řidič, parkující v Želatovské ulici, nedodržel průjezdný profil a bránil ve výjezdu invalidovi. Této možnosti budeme i nadále využívat, a proto by si řidiči měli dávat pozor, kde a jakým způsobem parkují,“ řekl Alexandr Salaba, jenž má odtahy aut na starosti.

Odtah přitom není nijak levnou záležitostí a provozovatel musí zaplatit 2 783 korun za odtah a 150 korun za každý den, kdy vůz stojí na odstavném parkovišti v Předmostí.

Nezaplatíte za odtah? Auto zlikvidují

Město Přerov využívá služeb brněnské odtahové služby, která se smluvně zavázala, že bude na požadavky reagovat v kteroukoliv denní i noční hodinu. Odtah musí provést do hodiny a půl od nahlášení problému.

„Když řidič zjistí, že nemá auto na svém místě, může kontaktovat městskou nebo republikovou policii. Obě mají zprávy o aktuálním odtahu, takže řidičům poskytnou informaci kde, a za jakých okolností si mohou auto vyzvednout,“ konstatovala mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Podle ní bylo k dnešnímu dni odtaženo devatenáct aut, která stála dlouhodobě na přerovských silnicích.

„Čtyři byla ekologicky zlikvidována, čtyři vyzvednuta v zákonné lhůtě vlastníky a odtažena na jejich pozemek, nebo zlikvidována. Zbytek se řeší ve správním řízení. Pokud se vlastníci nepřihlásí na výzvu a nezaplatí poplatky, spojené s odtahem a parkováním, provedeme ekologickou likvidaci jejich auta,“ nastínila mluvčí.

Náklady bude město po majitelích vymáhat soudní cestou.

Podle smlouvy, uzavřené mezi městem a technickými službami, si technické služby za plánovaný odtah jednoho auta do hmotnosti 3,5 tuny účtují od města 1 500 korun. Každý den parkování tu stojí 150 korun.

Tento týden má dojít k odtažení dalších šesti až sedmi aut.