Po dokončení stavby plnící čerpací stanice se tato novinka konečně objeví i ve městě.

Přerovští radní si určili jako podmínku ještě v době, kdy bylo vyhlášeno výběrové řízení na nového dopravce, že stávající vozový park obmění a nahradí ekologickými autobusy.

Důvodem je zhoršené životní prostředí v důsledku dopravní situace, která zavinila výrazné překročení hodnot u polétavého prachu.

Přitom právě prachové částice z dopravy, jak ukázala loni zveřejněná studie ministerstva životního prostředí, mají na zdraví lidí zásadní vliv.

„Dlouhodobé vystavení nadměrnému znečištění částicemi prachu vede k nárůstu chronických onemocnění horních cest dýchacích, astmatu a alergií. Může vést i ke genetickým změnám, rakovinovým onemocněním a nebo poruchám plodnosti,“ varoval už dříve mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Pokud čtyřiadvaceti¬ho­dinové koncentrace prachových částic překročí hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, můžou dát města pokyn k omezení vjezdu aut a nebo útlumu průmyslové výroby.

Umožňuje to totiž nová vyhláška ministerstva životního prostředí, která začala platit loni.

„K tomuto kroku jsme nemuseli přistoupit a šetřit životní prostředí jsme se rozhodli pořízením ekologických autobusů,“ uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Ostrý provoz do léta

Podle mediálního zástupce Radima Kašpara z firmy SAD Trnava, která má v Přerově na starosti městskou hromadnou dopravu, je nyní v provozu jeden autobus na ekologický pohon.

„Vše závisí na tom, jak rychle se stihne dokončit plnící čerpací stanice. Očekáváme, že bude hotová v dubnu až v květnu, a hned potom můžeme spustit provoz,“ řekl.

Provozovatel městské hromadné dopravy nyní využívá pronajaté i vlastní autobusy.

„Většina z nich je moderních a jsou mladší než tři roky. Plynové autobusy jsou však šetrné k životnímu prostředí a zvýší kvalitu i kulturu cestování. Autobusy nám výrobce dodá v květnu a po dokončení plnící stanice spustíme ostrý provoz,“ uzavřel Kašpar.