Zájemci, kteří si chtějí nechat vyšetřit podezřelá mateřská znaménka, můžou zavítat v pondělí 13. května od 7 30 do 12 30 hodin na kožní ambulanci přerovské nemocnice.

Dermatologové je tam prohlédnou zdarma a bez nutnosti předchozího objednání.

„Evropský den melanomu se koná každoročně a jeho hlavní náplní je nabídnout pacientům vyšetření pigmentových znamének a zvýšit tak pravděpodobnost včasného záchytu případných nádorových onemocnění," vysvětlil kožní lékař Pavel Zíma.

Čím dříve totiž podle něj odborník nádor zachytí, tím větší je pravděpodobnost uzdravení. „Je velmi důležité sledovat svá znaménka a jednou ročně si je nechat vyšetřit. Bez nadsázky se dá říci, že dermatolog může včasnou diagnostikou a odstraněním počínajícího novotvaru zachránit pacientovi život," zdůraznil.

Silné opálení je známkou poškození

Maligní melanom vzniká nádorovou přeměnou kožních melanocytů, tedy buněk, tvořících hnědý pigment melanin. Patří mezi nejzákeřnější onkologická onemocnění.

Přestože na celém světě funguje kvalitní osvěta, pacientů stále přibývá.

Na vině je mimo jiné i změna životního stylu, protože Češi jezdí častěji než dříve na dovolenou za sluncem a chodí do solárií.

„Řada lidí dnes považuje opálení za symbol atraktivity, ale opak je pravdou. Nerozumně a hodně opálená kůže je známkou poškození ultrafialovým zářením. Požadovaná snědá barva vzniká jako obranná reakce kůže s cílem zmenšit toto poškození," řekl Pavel Zíma.

Melanom kůže se vyvíjí relativně pomalu a od prvních příznaků uplynou zpravidla dva až tři roky, než se vytvoří metastázy i v jiných částech těla. S pokročilejším onemocněním ale klesá šance na uzdravení. Zhoubný útvar se může vyskytnout na kterékoliv části těla, nejčastěji se ale nachází na plochách, které jsou vystaveny slunečnímu záření.

„Před sluncem by se měl chránit každý, především pak lidé s citlivějším fototypem pokožky. Hodně lidí se ale nechrání vůbec, nebo špatně. Když už si jdou koupit ochranný krém, nevědí, podle čeho vybírat, neorientují se v klasifikaci ochranných faktorů a neodhadnou dobu, za kterou je nutné nanést krém znovu," řekl lékař. Všechny tyto informace získají lidé právě při příležitosti Evropského dne melanomu.