Přerov si zpřístupněním známého díla široké veřejnosti připomíná 420. výročí narození Jana Amose Komenského, který ve městě působil jako učitel jednoty bratrské a pozdější rektor Bratrské akademie. Oženil se zde také se svou první manželkou Mandalenou Vizovskou a je považován za „nejvýznamnějšího Přerovana“. Komenský sám si podle historiků město na řece Bečvě zamiloval.

V Evropě byly dosud známy pouze tři výtisky prvního vydání díla Schola ludus – dva v Maďarsku a jeden v Rumunsku.

„Nám se podařilo získat na skloňku loňského roku čtvrtý, a to jen díky šťastné náhodě. Na vzácný kus nás upozornil majitel antikvariátu v Praze,“ popsal cestu vzácného tisku do Přerova vedoucí oddělení společenských věd muzea Jiří Šmeral. close Exkluzivní prezentace prvního vydání Komenského tisku Schola Ludus z roku 1556 v přerov­ském muzeu zoom_in

Zatím není jisté, kdo byl jeho původním majitelem, ale není vyloučeno, že se jedná o předního maďarského komeniologa. „Na titulní straně tisku je totiž ručně napsáno jeho jméno Dr. Bakos József. Zatím je to jen naše domněnka, ale musela by to být velká shoda náhod,“ řekl.

Latinsky psaný spis „Schola ludus seu Encyclopaedia viva“ pochází z roku 1656. Přerovské muzeum vlastní jediný exemplář v České republice, starý tisk je ale vzácný v celé Evropě.

„Schola ludus přináší dramatické ztvárnění Komenského staršího spisu Brána jazyků otevřená. Dílo sepsal během svého pobytu v Uhrách pro žáky evangelického kolegia v Sárospataku,“ přiblížil.

Je to vlastně scénář divadelní hry

První vydání je výjimečné tím, že je psáno jako původní scénář divadelní hry, kterou Komenský vytvořil pro žáky koleje.

„Právě tím je tak cenné. Druhé vydání stejného díla z roku 1657 vlastní Muzeum Komenského v Přerově také, ale to toho už autor zasahoval a provedl úpravy. Podařilo se ho získat zakladateli přerovského muzea Františku Slaměníkovi na počátku 20. století,“ poznamenala kurátorka výstavy a komenioložka Helena Kovářová.

Podle ní vlastní muzeum více než tři tisíce knižních děl, která s osobou učitele národů souvisí. K dalším unikátům patří i Komenského Brána jazyků z roku 1630.

Vzácný tisk bude k vidění v prostorách Přerovského zámku pouze omezenou dobu, a to do 15. dubna. Poté jej nahradí druhé amsterodamské vydání téhož díla.

SOUVISEJÍCÍ: V Přerově vystaví unikátní Komenského Scholu ludus, vytáhnou ji z trezoru