„Právě na oběti tohoto masakru vzpomenou v úterý 18. června v jedenáct hodin dopoledne na přerovském hřbitově zástupci města, historici, ale i lidé ze slovenského města Dobšiná, kterých se hrůzná událost dotkla," uvedla vedoucí kanceláře primátora Daniela Novotná.

Vzpomínky na krvavou noc v Přerově znovu ožily během promítání nového dokumentárního filmu Přerov a jeho válka, který s mrazivou pravdivostí líčil okolnosti masakru, při němž přišly o život ženy i malé děti.

„Z dobových materiálů jsem se dočetl, že tento smutný příběh začal na přerovském nádraží, kde příslušníci pluku z Petržalky nechali Němce nemilosrdně vyvléct z vagonů. Jeden z důstojníků údajně tvrdil, že jsou v transportu příslušníci SS, dokázal o tom přesvědčit ostatní a ještě i připravit popravčí četu," vzpomněl náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

Slova historiků to potvrzují.

„Tento samozvaný mstitel se jmenoval Karel Pazúr. Navštívil Místní národní výbor v Lověšicích a vyžádal si silné chlapy k vykopání hromadného hrobu na kopci zvaném Švédské šance. Sedmadvacet mužů hloubilo do jedné hodiny ráno jámu. Pak nastal čas odplaty. Karpatští Němci, kteří neměli s jednotkami SS nic společného, se museli vysvléct do spodního prádla a odevzdat cennosti. Pak byli nemilosrdně zastřeleni," vzpomněl jeden z přerovských historiků.

Dobové materiály uchovaly i dech beroucí vzpomínky pamětníků – muži a ženy se modlili k Bohu, děti hystericky plakaly…„Jsem přesvědčena, že na tyto události nesmíme zapomínat – naopak je musíme připomínat i mladším generacím. Proto jsme se rozhodli pro vzpomínkovou akci na hřbitově. Na pietní akt jsme pozvali i rodinné příslušníky zavražděných, kteří sem dříve jezdili vzpomínat na své blízké, ale bohužel už nejsou v dobré zdravotní kondici," uzavřela Daniela Novotná.