Den prevence zeleného zákalu uspořádala Nemocnice Přerov v pátek 28. března u příležitosti Celosvětového týdne glaukomu.

Hlavní příčinou zeleného zákalu je zvýšený nitrooční tlak, který poškozuje oční nerv. Právě měření nitroočního tlaku mohli v nemocnici lidé podstoupit.

„Mám glaukom a chodím pravidelně na kontrolu. Je to dědičné a máme to v rodině, tak jsem pro jistotu přemluvila k vyšetření i syna," řekla Miloslava Gomolová, kterou do nemocnice kromě syna doprovodil i její manžel.

Samotná prohlídka trvala jen několik sekund. Celkem se zdarma nechalo vyšetřit sedmdesát lidí, z nichž zhruba šesti byla z důvodu zvýšení nitroočního tlaku doporučená další návštěva u lékaře.

„Lidé chodili hlavně ráno a odpoledne po obědě. Žádné fronty nebyly, průběžně se všichni vystřídali," řekla sestra Daniela Křepská, která vyšetření prováděla.

„Pravidelně pořádáme různá oční vyšetření. Konkrétně tato akce se konala už počtvrté," doplnila. Podstoupili ji většinou lidé ve věku od 60 do 70 let.

„Glaukomy jsou podle České glaukomové společnosti jedním z nejzávažnějších problémů oftalmologie – patří na čelní místo mezi příčinami slepoty, na které se podílí v celosvětovém měřítku třinácti procenty," přiblížila problematiku Hana Szotkowská, mluvčí přerovské nemocnice.

Počty lidí se zeleným zákalem podle statistik rostou. Před deseti lety se s ním v Česku léčilo 195 tisíc lidí, před pěti lety to bylo už 277 tisíc, do čtyř let se přitom očekává nárůst na 299 tisíc pacientů. 

Autor: Iva Najďonovová