VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O vládě Přerova zřejmě rozhodne třicet procent

Přestože první den komunálních voleb v Přerově sliboval hojnou účast, podle členů okrskových komisí zřejmě o budoucím složení městského zastupitelstva rozhodne jen třicet procent lidí.

6.10.2018 AKTUALIZOVÁNO 6.10.2018
SDÍLEJ:

Volební místnosti na Přerovsku se zavřely - a okrskové volební komise začaly s přepočítáváním hlasů. Například v okrsku v budově mateřské školy nedaleko přerovského hřbitova byla účast slušná - 44 procent.Foto: Deník / Petra Poláková-Uvírová

K urnám přicházela hlavně starší generace, ale i čtyřicátníci a padesátníci. Mladé lidi volby moc netáhly.

„Zatímco v pátek chodili v návalech, v sobotu se trousí po jednom, po dvou. Většina voličů už má lístky nachystané z domu a žádné problémy s jejich vyplňováním nenastaly,“ popsala Alena Bendová, členka volební komise v okrsku číslo 9, který se nachází v budově Střední školy gastronomie a služeb na Šířavě.

Podle ní se účast v sobotu vyšplhala na 35 procent a k urnám přicházeli oba dva dny spíše starší lidé.

Rozčarovaní senioři

Novinkou letošních voleb bylo přesunutí volebních místností z přízemí do prvního patra budovy Základní školy Trávník.

Zejména staří lidé neskrývali svou rozmrzelost.

„Senioři byli rozčarovaní a nahlas komentovali, že se jim to nelíbí, protože v dnešní době, kdy se mluví o bezbariérovosti, měli ztíženou situaci. Pro staré lidi o francouzských holích byl problém do prvního patra bez výtahu vyjít,“ shrnul člen okrskové komise Radek Hruška.

Účast podle něj v sobotu dosáhla zhruba 40 procent - okrsek se ale nachází uprostřed sídliště s velkou koncentrací obyvatel.

Kolem třiceti procent voličů přišlo k urnám také v okrsku číslo 39 v Domově pro seniory v Kabelíkově ulici.

„Někteří si volby užívali, jiní spěchali. Stalo se nám i to, že jsme museli nasměrovat voliče za plentu, protože tak pospíchali, že chtěli vhodit vyplněný lístek rovnou do urny. Takových případů bylo naštěstí jen pár,“ poznamenal předseda volební komise Pavel Kelnar. Účast se zde v sobotu vyšplhala na 30 procent.

Nejméně lidí dorazilo do okrsku číslo 12, kde ale tvoří velkou část voličů ti, kteří mají adresu trvalého pobytu na Bratrské 34 - což je sídlo magistrátu.

„V sobotu k nám dorazilo jen kolem devíti procent lidí, ale náš okrsek je opravdu neobvyklý,“ řekla předsedkyně volební komise Gabriela Jarešová. 

Den první: Touha po změně

V Přerově se v pátek úderem druhé hodiny odpoledne otevřely volební místnosti a už první minuty jasně ukázaly, co bude jejich společným jmenovatelem: touha po změně.

„Trochu jsem v těchto volbách otočila a klidně prozradím, že směrem doprava. Komunální politika je pro nás obyčejné lidi vždycky důležitější, než ta celostátní, takže k volbám chodím pokaždé,“ prozradila Jana Marková, která přišla vhodit svůj hlas do budovy Základní školy B. Němcové v Přerově.

Hlavně zlepšit dopravu

Voliči, kteří přišli k urnám, se netajili tím, že chtějí, aby se v Přerově konečně ulevilo dopravě.

„Hlavně, aby už se dostavěla dálnice, protože doprava je ve městě nemožná. Ať se taky něco dělá se Strojařem a vznikne zde domov pro seniory. Je škoda, že taková budova, která kdysi sloužila strojírnám jako ubytovna, tak chátrá,“ vyjádřil svůj názor Rostislav Klein, který by si přál na radnici změnu.

„Bez dopravního spojení to nepůjde - a je jedno, jaká je u kormidla vláda. Jestli vpravo nebo vlevo, to mě nezajímá, ale hlavně ať už to je. Já už se ale asi dálnice nedočkám, protože mám jednaosmdesát let,“ řekla rázně důchodkyně, která přišla k volbám se svým manželem.

Více mladých lidí by si přála v zastupitelstvu Lucie Petrová.

„Pro mě je důležité, aby tam byli také mladí, kterým jde o zvyšování úrovně města. Předvolební kampaň na mě ale žádný vliv neměla, spíše mě ty velké billboardy u silnic odrazovaly. Rozhodovala jsem se srdcem,“ prozradila maminka dvou malých dětí.

Slušná účast

Podle členů okrskových komisí je účast „na rozjezd“ slušná.

„Už po druhé hodině odpoledne jsme měli narváno. Za hodinu a půl přišlo zhruba sto čtyřicet lidí, což je hodně, tak dvanáct procent. Máme totiž uvědomělé voliče,“ vylíčila Alena Bendová, členka volební komise v jednom z okrsků, který sídlí v budově Střední školy gastronomie a služeb na Šířavě.

Členové okrskových komisí chodili s přenosnými urnami také do domácností za nemocnými nebo starými lidmi.

„Lidé jsou rádi, že k nim přijedeme a nemusejí to nijak řešit. Byli jsme dnes za paní, která má devadesát devět let a nemůže chodit. Je ale velmi bystrá a o politiku se zajímá,“ popsala členka volební komise okrsku číslo 10 Alena Zatloukalová.

Přímo v Přerově kandiduje dvanáct stran a hnutí, a to, jak klání dopadne, by mělo být jasné už v sobotu večer.

„Komunální volby jsou, co se týče přepočítávání hlasů, nejpracnější, takže očekáváme konečné výsledky až v sobotu kolem desáté hodiny večer. Není ale vyloučeno, že bude sečteno dříve,“ uzavřel Pavel Šlesinger z přerovského magistrátu, který má na starosti volby.

Kde volit?

„Volební místnosti jsou v Přerově ve stejných budovách jako při prezidentských volbách v lednu. Jen u okrsků číslo 33, 34 a 35 v budově Základní školy Trávník budou nově umístěny v prvním nadzemním podlaží,“ upřesnil Pavel Šlesinger, vedoucí oddělení spisové služby a voleb přerovského magistrátu.

V samotném Přerově se už tradičně volí v jednapadesáti okrscích a lidé si mohou vybrat své favority ze dvanácti politických stran a hnutí.

Přerovské zastupitelstvo bude mít i v následujících čtyřech letech 35 členů. Návrh na snížení jejich počtu na 31, o kterém před časem hlasovali zastupitelé, totiž neprošel.

TADY JSOU PŘEROVSKÉ KANDIDÁTKY

Pouze v místě trvalého pobytu

Lidé mohou při volbách do zastupitelstev obcí vhodit svůj hlas straně nebo kandidátům pouze v místě trvalého pobytu.

„Voličské průkazy tedy pro tyto volby nebudou vydávány. Hlasovat do zastupitelstev obcí není možné ani v nemocnici nebo zařízení sociálních služeb, pokud zde lidé nemají trvalý pobyt,“ řekl.

Pro zapomnětlivce s prošlým občanským průkazem bude po celou dobu konání komunálních voleb, tedy ve dnech 5. i 6. října, k dispozici pracoviště občanských průkazů v budově magistrátu na náměstí T. G. Masaryka.

„Tato služba je zajištěna pro případ, že by občan k uplatnění volebního práva potřeboval vystavit občanský průkaz bez strojově čitelných údajů. Za jeho vystavení se neplatí správní poplatek a je třeba doložit dvě fotografie,“ upřesnil Pavel Šlesinger.

Podle něj ale lidé musejí předložit neplatný občanský průkaz a v případě jeho ztráty nebo odcizení jsou povinni prokázat totožnost - například řidičským průkazem nebo rodným listem.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

6.10.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 16 800 Kč Pomocní kuchaři Pomocný kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED. Pracovní doba: 05,30 - 14,00 hod., 10,30-19,00 hod., , Požadavky:, vyučení v oboru výhodou, , Nabízíme:, Možnost odběru obědů ze dvou hlavních jídel, zaměstnavatel přispívá na hrazení stravného, , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - paní Hana Voharková:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: kuchyn@domovsenioruhranice.cz;, - telefonicky (v pracovní dny) na čísle 581 650 208;, - osobně (v pracovní dny 06,00 - 14,30hod.) na adrese: Domov seniorů Hranice, příspěvková organizace, Jungmannova č.p. 1805, 753 01 Hranice. Pracoviště: Domov seniorů hranice, příspěvková organizace, Jungmannova, č.p. 1805, 753 01 Hranice 1. Informace: Hana Voharková, +420 581 650 208. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 500 Kč Pomocní kuchaři Pomocný kuchař. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč, mzda max. 15900 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Náplň práce:, výroba pizzy; bulek a gyrosu, , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - pan Alisan Dželadini:, - telefonicky (09,00 - 16,00hod.) na čísle 776 113 550;, - osobně na adrese místa výkonu práce, , Místo výkonu práce: Alisan Dželadini, Wilsonova č.p. 2933/2b, 750 02 Přerov. Pracoviště: Alisan dželadini - pracoviště přerov, Wilsonova, č.p. 2933, 750 02 Přerov 2. Informace: Alisan Dželadini, +420 776 113 550. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 7 000 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Požadavky:, hra na hudební nástroj; kladný vztah k dětem, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: zsms.lazniky@seznam.cz;, - telefonicky (08,00 - 14,00hod.) na čísle 774 800 513 - Gabriela Zlámalová. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola lazníky, okres přerov, příspěvková organizace, 751 25 Veselíčko u Lipníka n.B.. Informace: Gabriela Zlámalová, +420 774 800 513. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 15 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři Stavební a provozní elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit u pana Navrátila:, - zasláním životopisu (CV) na email: josef.navratil@elnad.cz;, - telefonicky na čísle 608 729 522;, , Místo výkonu práce: Tovární 158, 751 03 Brodek u Přerova. Pracoviště: Elnad cz spol. s r.o. - pracoviště brodek u přerova, Tovární, č.p. 158, 751 03 Brodek u Přerova. Informace: Josef Navrátil, +420 608 729 522.

Hokejisté Přerova (v modrém) proti Vsetínu.

Zubři při power play odmítli smolnou prohru, Vsetín rozhodl v prodloužení

Roman Matějka.

Bouře v kabině nepomohla, Kozlovice prohrály v Bruntále podruhé za sebou

Rozhodněte, komu hejtman pošle až 300 000

ANKETA UVNITŘ / Až tři sta tisíc korun poputuje na dobročinné účely. Kam? O tom můžete poprvé v historii rozhodnou vy, čtenáři našeho Deníku. Stačí hlasovat v anketě, kterou najdete u tohoto článku.

Hledáme REDAKTORA/KU pro Přerovský deník

Chcete pracovat v uznávané mediální společnosti? Aktuální dění je to, co vás zajímá?

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 14. října 2018.

Viktorka nezvládla existenční bitvu se Šumperkem. Ten si odvezl všechny body

Veledůležitá bitva pro oba týmy, existenční duel o záchranu divize, zápas o šest bodů. Tak se mluvilo o utkání 11. kola fotbalové divize E mezi Přerovem a Šumperkem. Nutnost zvítězit na domácím hřišti neunesla domácí Viktorka, která před žalostně nízkou návštěvou v sobotu padla 1:2 a dál se krčí na posledním místě tabulky.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT