Měřící stanice ovzduší u kina Hvězda zaznamenala poprvé překročení limitů v noci na čtvrtek. Kolem desáté hodiny dopoledne už dosáhly koncentrace u polétavého prachu hodnoty 84,6 mikrogramů na metr krychlový, přičemž povolený limit je 50 mikrogramů na metr krychlový. Z pohledu Přerova se ale zatím neděje nic dramatického.

„Trvá to asi od jedenácti hodin v noci. Oficiální smogová situace bývá ale vyhlašována až po dvou dnech, kdy jsou výrazně překročeny limity, a musí se to týkat větší části kraje," vysvětlil Pavel Juliš z odboru životního prostředí přerovského magistrátu.

„Během dne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace," doplnil.

Lidé by podle něj měli omezit pobyt venku, zejména v ranních a večerních hodinách, a větrat jen krátce a intenzivně.

„Doporučujeme také omezit větší fyzickou aktivitu venku, například sport nebo těžkou práci. Důležité je posilovat imunitu organismu zvýšeným přísunem vitamínů," zmínil.

Při zhoršení kvality ovzduší by se měli řidiči zamyslet nad tím, zda je nutné, aby jezdili autem. Prašnost může ještě více zvýšit to, když majitelé rodinných domů topí nekvalitním palivem nebo odpady.

Smog naposledy potrápil obyvatele Přerova počátkem prosince loňského roku, kdy bylo prachu v ovzduší čtyřikrát více. Koncentrace u polétavého prachu se tehdy vyšplhaly na 200 mikrogramů na metr krychlový a byla vyhlášena smogová situace. Město tehdy na zhoršení situace vůbec poprvé zareagovalo tak, že mohli cestující využívat městskou hromadnou dopravu zdarma. 

Kvalita ovzduší na stránkách ČHMÚ