VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Přerově se vrátili o sto let zpátky, díky povedené výstavě. Podívejte se

Přerov – Stačilo jen zavřít oči a mohli jste se vrátit v čase o sto let zpátky. Na Horním náměstí, které si jako jedno z mála ve městě zachovalo původní ráz, to zase nebyl takový problém. Po historické dlažbě se procházela „vrchnost", kolportér rozdával čerstvý výtisk Výstavního kurýra a důstojnost okamžiku umocňovala dechová hudba. Vernisáž nového výstavního projektu Muzea Komenského v Přerově „Za císaře pána a jeho rodinu" si v úterý odpoledne nenechaly ujít desítky lidí.

6.5.2014 1 AKTUALIZOVÁNO 7.5.2014
SDÍLEJ:

Vernisáž výstavy Za císaře pána a jeho rodinuFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

„S dovolením, ať může projít pan okresní hejtman," razili přítomní cestu vzácné návštěvě, kterou jako obvykle skvěle sehráli muzejníci. Po slavnostním přestřižení pásky se dav nahrnul na nádvoří zámku.

Unikátní expozice „Za císaře pána a jeho rodinu", která vznikla u příležitosti stého výročí vzniku první světové války, má několik částí. První zachycuje slavnou éru Přerova před vypuknutím Velké války, další ukazuje umění a řemesla v letech 1900 až 1914. Třetí se věnuje počátkům války na Přerovsku a čtvrtá pak školství v této pohnuté době.

Zlatá éra Přerova i bouřný čas

Cílem první části výstavy s názvem „Srdečné pozdravy z c.k. Přerova" je ukázat všední život ve městě na počátku 20. století. „Přiblížit téměř dvacet tisíc osudů v průběhu bezmála dvaceti let je nadlidský úkol, pokusili jsme se ale srozumitelně a jasně vylíčit, jak naši předkové v období před sto a více lety ve městě žili, pracovali a trávili volný čas," řekl historik Petr Sehnálek.

Z idyly starého Přerova se návštěvníci přesunou do „bouřného času" první světové války. „Představili jsme celou dobu s dramatickými změnami, které naše obyvatele potkaly, a s nimiž se museli potýkat," zmínil. Část expozice je věnována i první oběti protirakouského odboje – přerovskému rodákovi Slavomíru Kratochvílovi.

Je libo kubistický nábytek?

Největší pozornosti se během první prohlídky výstavy těšila část, věnovaná umění historismu, secese a kubismu. Ve vitrínách jsou totiž vystaveny vzácné umělecké kousky- například hrnek s podšálkem z období kubismu, měděný ohřívač na čaj z roku 1918 či gobelínová kabelka z roku 1914.

„Na výstavu jsme převezli dvě stě padesát exponátů, které jsme si zapůjčili z Galerie výtvarného umění v Ostravě, ale také Muzea umění v Olomouci či Muzea východních Čech v Hradci Králové," zmínil Kamil Lukeš, který tuto část expozice připravoval. K nejvzácnějším vystaveným dílům patří obraz Adam a Eva od malíře Jana Preislera, bronzová socha od Otto Guttfreunda, dobou atmosféru ale navozují také paravany s kopiemi plakátů od Alfonse Muchy.

Představu o tehdejším výtvarném umění, ale i dobovém bydlení lidé získají i s pomocí rekonstrukcí dvou historických interiérů od významných architektů Josefa Gočára a Jana Kotěry.

Výrobky pro vojíny v poli

Zajímavá je i část, věnovaná školství v dobách první světové války „Za císaře, za vlast!" „Chtěli jsme ukázat, jak se změny projevily v životě přerovských žáků a učitelů. Vybírali jsme z archiválií, dobového tisku a literatury, sbírali obrazový materiál a zaměřili se i na zajímavosti každodenního života," vylíčila historička Jarmila Klímová.

Z výstavy by podle ní mělo být patrné, pod jakým tlakem se žilo, jak bylo vše ovlivněno neustálými požadavky na projevy loajality, šetrnost a sběry všeho druhu, včetně peněz.

„Změnily se priority, vzdělávání se dostalo až za otázku přežití. Řada přerovských škol byla obsazena vojskem, učitelé a starší žáci byli povoláni do armády, zkrácené střídavé vyučování bylo omezeno mnoha dalšími povinnostmi," ře­kla.

Situaci dokresluje i obrázková satirická mapa, jež v nadsázce ukazuje předválečnou situaci v Evropě, nebo dobový pamflet na dva válečné císaře, nalezený v jedné výroční zprávě z roku 1916. „Pro oživení výstavy jsme podle dobových návodů zhotovili i několik povinných výrobků z ručních prací, které musely dělat dívky pro vojíny v poli," uzavřela.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

6.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 6 570 Kč

Asistenti pedagogů Školní asistent MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6570 kč, mzda max. 9865 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadovaná odborná kvalifikace:, Ukončené studium pedagogiky, nebo ukončený kurz pro asistenty pedagoga (Školní asistent však není pedagogický pracovník). , , Pracovní náplň:, poskytuje nepedagogickou podporu dětem v předškolním vzdělávání ohrožených školním neúspěchem, zajišťuje komunikaci mezi školou a rodinou. Poskytuje přímou nepedagogickou podporu dětem spočívající v nácviku jednoduchých činností, sebeobsluze, soběstačnosti a motivaci ke vzdělání. , , Nabízíme:, Příspěvky na školní stravování, benefity z FKSP., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: info@zsjakprerov.cz;, - osobně na adrese: ZŠ J.A. Komenského, Hranická 14, 751 24 Přerov - Předmostí, kontaktní osoba paní Alena Bendová. Pracoviště: Základní škola j. a. komenského a mateřská škola, přerov - předmostí, hranická 14, Hranická, č.p. 425, 751 24 Přerov 4. Informace: Alena Bendová, +420 581 211 739.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 35 000 Kč

Specialisté analytici rozborů, studií, racionalizace výroby Samostatný technolog - Vedoucí úseku řízení a kontroly jakosti - Obchodní ředitel. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce, odpovídá za chod úseku přípravy výroby a řídí činnost úseku řízení a kontroly jakosti; zajišťuje technickou dokumentaci výrobků, zpracovává podnikové normy a technické podmínky, spotřební normy výrobků, včetně zadávání do PC v systému výroba; zpracovává technologické předpisy a receptury; provádí zajištění, odzkoušení a případné zavedení do výroby přísad a příměsí do betonu; zajišťuje zkoušení výrobků dle Kontrolního a zkušebního plánu; podílí se na reklamační činnosti v oblasti kvality ve vztahu k dodavatelům i odběratelům; zpracovává výrobkovou výkresovou dokumentaci v autocadu., , Požadavky:, VŠ vzdělání technického směru; znalost cizího jazyka vítána; zodpovědnost, poctivost, trestní rejstřík bez záznamu; řidičský průkaz sk. B; uživatelskou znalost práce na PC, pokročilá znalost MS Office, Internetu., , Nabízíme:, samostatná a zodpovědná práce, 25 dnů dovolené, příspěvek na obědy, služební telefon, příjemné pracovní prostředí, prodloužení pracovního poměru, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu na e-mail: anna.kunova@betonika.cz. Pracoviště: Betonika spol. s r.o., 751 01 Tovačov. Informace: Anna Kunová, +420 581 706 423.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč

Hlavní účetní Hlavní účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Požadavky:, Znalost podvojného účetnictví, samostatnost. Znalost účetního systému POHODA. Znalost zpracování faktur přijatých i vydaných, zpracovávání DPH. Velmi dobrá znalost MS Office., , Nabízíme:, Mobilní telefon, možnost ubytování, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: personalista@renosteel.cz;, - telefonicky na čísle 773 279 685 - paní Veronika Ševčíková. Pracoviště: Renosteel s.r.o. - pracoviště kojetín, náměstí Svobody, č.p. 268, 752 01 Kojetín. Informace: Veronika Ševčíková, +420 773 279 685.

Informační technologie - Informační technologie Administrátor 19 730 Kč

Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí Správce ICT. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19730 kč, mzda max. 29680 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, vzdělání technického zaměření, , Nabízíme:, penzijní připojištění; příplatek na stravné, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: isst@kourilkova8.cz. Pracoviště: Střední škola technická, přerov, kouřílkova 8, Kouřílkova, č.p. 1028, 750 02 Přerov 2. Informace: Pouzal, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. července 2018

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Fotbalisté Přerova. Ilustrační foto

Krutý výprask na úvod přípravy. Viktorka dostala od Hulína šestku

Kočara o juniorce Zubrů: Zařadili jsme se mezi top kluby, cílem bude záchrana

ROZHOVOR / Díky reorganizaci mládežnických soutěží a úspěšné sezoně dorostenců se Přerov od příští sezony oficiálně zařadí mezi elitní české kluby, co se výchovy talentů týče. Také by měl být útočištěm pro nespočet hokejových nadějí, kromě nejvyšší soutěže dorostu se zde totiž buduje také extraligový juniorský tým, který bude mít přímou návaznost na áčko Zubrů, působící ve WSM lize.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Je libo prohlídka nablýskaných veteránů? Můžete je vidět na zámku v Tovačově

Tovačovský zámek se stane jednou ze zastávek XX. Hanáckého okruhu, který startuje v sobotu 21. července dopoledne ze Smetanových sadů v Olomouci. Na sto patnáct automobilových a motocyklových veteránů do roku výroby 1939 budou moci obdivovat návštěvníci v době od 12 do 15.30 hodin v zámeckém parku.

První český Samuraj je z Přerova! Hodně si toho vážím, říká René Garcia

ROZHOVOR/ O netradiční a velice zajímavé prvenství se v rámci České republiky postaral zakladatel přerovské školy bojového umění Agatsu Ryu René Garcia.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT