I když bude mít tato trojkoalice s ohledem na počty křesel v zastupitelstvu pouze křehkou většinu osmnácti hlasů, podle vítěze voleb to není překážkou.

„O zásadních věcech Přerova chceme jednat tak, jako dosud, se všemi zastupitelskými kluby,“ řekl radní a poslanec Petr Vrána, který za hnutí ANO v Přerově o budoucí koalici vyjednává.

Podle něj se zástupci hnutí ANO, které získalo 24,34% hlasů a deset mandátů, sešli nejprve s druhou nejsilnější stranou ve volbách - ODS. Ta má 15,20% a v zastupitelstvu obsadí šest křesel.

„Začali jsme vyjednávat se všemi politickými subjekty, ale postupně se výběr zúžil pouze na tři - ANO, ODS a koalici KDU-ČSL a TOP 09. V tuto chvíli je pro nás prioritou tento trojblok,“ informoval Petr Vrána s tím, že vítězné hnutí ANO bude chtít obsadit post primátora.

Noví přerovští zastupitelé. Ilustrační koláž
Přerované, toto jsou vaši noví zastupitelé

Debaty o personálních otázkách, obsazení křesel náměstků a radních ale přijdou na řadu až později.

„Pokud nedojde k nějaké zásadní kolizi, mohli bychom mít jasno už v pátek,“ podotkl.

Přerovská ODS účast v nové radniční koalici potvrdila.

„Jednali jsme o spolupráci se všemi stranami, které se dostaly do zastupitelstva, až na některé výjimky. Nejprve musíme najít s partnery programovou shodu, a teprve potom se budeme bavit o rozdělení křesel. V příštích čtyřech letech čeká Přerov náročné období z hlediska dopravních staveb, jejichž koordinace nebude žádný med,“ konstatoval lídr ODS Michal Zácha.

Více o jednáních o nové koalici
v úterním tištěném vydání Přerovského a hranického deníku