Modré dupačky letos doslova převálcovaly ty růžové - chlapců se totiž narodilo 240, zatímco dívek jen 198. Podobný trend přitom porodníci zaznamenali už loni.

„Nejvíce porodů jsme měli během dubna, kdy přišlo na svět jednaosmdesát dětí. Nejméně jich bylo naopak v únoru - v tomto měsíci se narodilo 67 ratolestí,“ upřesnila Radmila Šimoníková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení přerovské nemocnice.

A jaká jména rodiče pro své potomky nejčastěji vybírali?

„Pomyslným vítězem se stal Filip, jehož jméno se zapsalo do rodných listů celkem dvanáctkrát. V těsném závěsu následují Adam, Matyáš a Tomáš - takto pojmenovali rodiče své syny v jedenácti případech. Na svět přišlo i deset Jakubů a Janů. Mezi dívkami vedla tradiční česká jména jako Anna, Eliška a Terezka,“ doplnila mluvčí přerovské nemocnice Radka Miloševská.

Zdravotníci ale pomáhali na svět i dětem s méně obvyklými jmény - Alexandr Božidar, Enrico, Damián, Ricardo, Edrian, Apolena, Lauren nebo Malvína. Po exotice sáhli rodiče už v minulých letech, kdy přišli na svět třeba Annabel, Eliot, Hektor, Leon či Mateo.

Do přerovské porodnice přijíždějí rodit v posledních letech čím dál častěji i maminky ze vzdálenějších míst.

„Kromě Olomoucka, Kroměřížska a Prostějovska jsme měli dokonce rodičky z Prahy, Nymburka a Nového Jičína,“ doplnila vrchní sestra.

Kvůli viru bez vítání

Jedinou skvrnou na kráse je fakt, že rodiče z Přerova letos nemohou oslavit narození svého potomka spolu s ostatními příbuznými na tradičním vítání občánků. Přerovský magistrát totiž kvůli nebezpečí nákazy koronavirem tuto akci zrušil.

„Naposledy jsme měli obřad v sobotu 8. února a během nouzového stavu jsme vítání občánků pro jistotu pozastavili. Koncem května padlo definitivní rozhodnutí, že z bezpečnostních důvodů vítání dětí až do konce roku pořádat nebudeme. Pokud bude situace příznivá, vrátíme se k této pěkné tradici v lednu příštího roku, tedy po jedenácti měsících,“ uzavřela mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.