„Vyjednávat budeme podle volebního výsledku jednotlivých stran. Začali jsme ještě v sobotu večer s ODS, dnes pokračujeme s koalicí SpP a Piráti. Pravděpodobně se ale setkáme se všemi subjekty, které se dostaly do zastupitelstva. V průběhu dneška čeká šest schůzek,“ řekl radní a poslanec Petr Vrána (ANO), který vede vyjednávací tým.

Hnutí ANO zatím nechce prozradit, jaká koaliční spolupráce se rýsuje jako ta nejpravděpodobnější.

„Na to ještě příliš brzy, večer už možná budeme moudřejší,“ poznamenal Petr Vrána.

Lídr ODS Michal Zácha koaliční spolupráci s hnutím ANO nevylučuje. Oba politické subjekty by daly dohromady šestnáct zastupitelů - ANO jich má deset a ODS šest. Potřebují tedy ještě třetího hráče, aby se jim pohodlně vládlo.

„Absolvujeme kolečko všech jednání a na základě jejich výsledku budeme preferovat potenciální koaliční partnery. Není to o koalici teď a hned, protože pokud máme být její součástí, chceme, aby byla stabilní. Nezavíráme si vrátka ke spolupráci s žádným subjektem, s výjimkou komunistů,“ konstatoval Michal Zácha.

Ve štábu přerovského hnutí ANO mají důvod k dobré náladě - průběžné výsledky voleb ukazují na vítězství.
ANO vyhrálo volby v Přerově, ČSSD zaznamenala debakl

Rozhodnou i sympatie a nesympatie

Při sestavování radniční koalice v Přerově zřejmě nebudou hrát roli jen stranické průkazky, ale rozhodovat budou i osobní sympatie - nebo také nesympatie.

Například čtvrtá úspěšná strana Za prosperitu Přerova a jeho místních částí, která má čtyři zastupitele, si nedovede představit spolupráci s SpP a Piráty.

„Nabízíme čtyři lidi, ale uvidíme, jak se k tomu vítěz voleb postaví. Spolupráci s SpP a Piráty považujeme za tu nejméně pravděpodobnou,“ zhodnotil lídr strany Radek Pospíšilík.

Koalice Společně pro Přerov a Piráti zase odmítá spolupráci s SPD Tomia Okamury.

„Zatím jsme se sešli s vítězným hnutím ANO a ODS. Možností, jak sestavit koalici je více a nechceme předjímat,“ řekl lídr SpP a Pirátů Jan Horký. Strana má v zastupitelstvu čtyři zástupce.

Koaliční spolupráci by se nebránila SPD Tomia Okamury.

„Výsledek voleb nás potěšil, ale nebyli jsme zase tak příliš překvapeni, protože náladu ve společnosti jsme vnímali. Tři mandáty, které jsme získali, považujeme za úspěch. Možnosti stát se součástí koalice bychom se zřejmě nebránili,“ řekl lídr SPD v Přerově Jiří Kafka.

Ilustrační foto.
Kojetín ovládl Kojetín 2018, v Lipníku zvítězila strana starosty Přikryla

Noví přerovští zastupitelé:

ANO 2011 - 10 křesel

Petr Měřínský, Petr Vrána, Hana Mazochová, Tomáš Navrátil, Milan Passinger, Bohumír Střelec, Lada Galová, Vladimír Lichnovský, Pavel Košutek, Petr Turanec

ODS - 6 křesel

Michal Zácha, Petr Kouba, Jakub Navařík, Marek Dostál, Tomáš Kocourek, Jaroslav Hýzl

SpP a Piráti - 4 křesla

Jan Horký, Zdeněk Schenk, Helena Netopilová, Pavel Ondrůj

Za prosperitu Přerova a místních částí - 4 křesla

Radek Pospíšilík, Věra Václavíčková, Libor Slováček, František Jan Hrabina

KSČM - 4 křesla

Ludmila Tomaníková, Josef Nekl, Michal Symerský, Věra Vránová

SPD - 3 křesla

Jiří Kafka, Pavel Galeta, Vladimír Pospíšil

STAN - 2 křesla

Antonín Prachař, Martin Trhlík

KDU-ČSL a TOP 09 - 2 křesla

Tomáš Dostal, Jiří Lapáček