„Reagujeme tak na zvýšený počet krádeží. Zrovna v této, lokalitě včera řádil zloděj," uvedla Miluše Zajícová z přerovské policie, která domy obcházela se svým kolegou.

Zloději se podle ní zaměřují hlavně na věci, které se dají zpeněžit.

„Nejčastěji mizí jízdní kola, lyžařské a jiné sportovní vybavení, kolečkové brusle, rybářské náčiní, zloději nepohrdnou ani potravinami," vyjmenovala Miluše Zajícová a pro příklad uvedla ukradených 40 litrů slivovice, víno či zavařeniny.

„Letos v srpnu ukradl někdo dokonce i invalidní vozík," dodala.

Policisté zaznamenali v poslední době kolem 60 případů krádeží v hodnotě desítek tisíc korun.

Není to poprvé, kdy policisté kontrolovali vchodové dveře. Dělají to pravidelně v rámci projektu Bezpečná lokalita.

„Kontrolujeme vstupy na sídlištích a tam, kde nemají zavřeno, upozorníme nájemníky buď přímo anebo formou kontrolního lístku, který jim vylepíme na nástěnku," upřesnila policistka.

Pod dveře strčí klín

Ve většině případů prý mívají lidé dveře zavřené. Jen při pátečních kontrolách narazili na čtvery volně přístupné vchody.

„Před dvěmi lety se tady vykradly asi tři sklepy. Dávali jsme si na dveře od sušárny i sklepů nové zámky a zatím máme od zlodějů klid," řekla Eva Hrubá, která se právě vrátila do jednoho z domů s „otevřenými" dveřmi.

„Budeme to muset probrat se správcem domu," divila se, když jí policista sdělil, že zloději k nim mají volný přístup.

„Před patnácti lety mně také vykradli sklep, kam nebylo těžké se dostat," prozradila žena, která se zrovna vracela z nemocnice.

„Občas objevíme i dveře, pod něž je vražen klín nebo kostka, která přímo brání zavření," prozradila dále Miluše Zajícová.

Stačí říct "Neseme letáky"

Objasnitelnost případů je podle policistky velmi nízká a zlodějům se v Přerově, žel, daří. Na mnohých dveřích visí i upozornění „Zamykejte!".

Zda je ovšem zamykání jedinou prevencí, která by proti zlodějům mohla fungovat, to si policisté nemyslí.

„Dalším nešvarem je odemykání vchodových dveří cizím lidem. Stačí říct, že roznášíte letáky a už vám někdo ochotně otevírá, aniž by kontroloval, kdo skutečně jste," uvedla dále Miluše Zajícová další ze způsobů, jak mohou zloději velmi snadno vniknout do domů.

„Lidé by neměli být tak důvěřiví. Ve srovnání s rodinnými domy jsou ty bytové pro zloděje daleko přístupnější. Vniknout do nich je často snadnější, než by si možná sami mysleli. A tak se krade za bílého dne," dodala Miluše Zajícová.