I když je v celorepublikovém žebříčku okres Přerov lehce pod průměrnou hodnotou, tedy něco přes pět nehod na sto pojištěných aut, zhoršení mezi loňským a letošním prvním pololetím je podle pojišťovny třetí největší v České republice.

Přibyla skoro jedna nehoda na sto aut.

Před Přerovskem se umístil jen Frýdek-Místek, kde počet nehod na sto aut vzrostl o dvě, na téměř devět nehod, a okres Tábor.

„Průměr za celý okres zvedají především řidiči z velkých měst, kde jsou havárie četnější než v menších obcích,“ uvedl ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění Jaroslav Král z pojišťovny, který statistiku zpracovala.

Firma však uvádí, že pro výpočet indexu nehodovosti není výchozí místo, kde se nehoda stala, ale okres, v němž má viník nehody přihlášené své vozidlo.

Podle přerovské policejní mluvčí Miluše Zajícové se na Přerovsku v prvních letošních šesti měsících stalo celkem 353 dopravních nehod, při nichž zemřeli čtyři lidé, 35 se jich těžce zranilo a 101 vyváznulo se zraněními lehkými. Loni to do počtu nehod bylo o 57 méně.

Zemřelo však o jednoho člověka víc, těžce zraněných bylo o dva méně a lehce zraněných osmdesát.

Nejkritičtější: průjezd městem i Tržní

Ne všechny nehody se však policii hlásí.

„Pokud je způsobená škoda menší než sto tisíc, pokud nevznikne škoda třetí osobě, (tedy například nedojde k žádnému zranění nebo poškození silnice), a účastníci nehody se spolu dohodnou, nehoda se ohlašovat nemusí,“ uvedla Zajícová.

Nejčastěji k nehodám na území Přerovska dochází v Přerově. Je to hlavně při průjezdu městem po silnici I/55, přesné místo mluvčí nespecifikovala.

„Dále jsou to ulice Třžní a Polní, potom křižovatka ulic Velké Novosady, Komenského a Kojetínské,“ sdělila Zajícová.

Řidiči však často bourají i na silnici I/47, která vede z Vyškova do Ostravy a protíná Hranice, Lipník i Přerov.

„Zejména je to kruhový objezd u Drahotuš a úsek v Bělotíně,“ upřesnila mluvčí.

Nejčastější příčinou nehod je podle ní nedání přednosti v jízdě, rychlost a nepozornost.

„V letních měsících jsou častější také nehody s cyklisty či motorkáři,“ konstatovala již dříve Zajícová.

Barbora Hanousková