Zástupci vedení radnice předali v pondělí šesti osobnostem Cenu města Přerova - Medaili J. A. Komenského, která se udílí u příležitosti oslav Dne vzniku samostatného Československa.

Slavnostní předání cen se uskutečnilo v Mervartově pamětní síni zámku.

Dvě ceny byly uděleny in memoriam - a získali je archeolog Jan Mikulík a uznávaný prvorepublikový lékař Jan Vignati, kterého za války popravili nacisté.

Badatel Jan Mikulík, jehož celoživotní láskou se stala historie Předmostí, zemřel letos v létě - a tato smutná zpráva zasáhla snad každého, kdo ho znal.

Stál u řady velkých objevů - a tím nejvýznamnějším bylo bezesporu odkrytí základů bratrské školy a kostela v lokalitě Na Marku. Stal se jedním z iniciátorů myšlenky vzniku Památníku lovců mamutů v Předmostí a bohatá byla i jeho publikační činnost.

„Byla bych raději, kdyby tady byl a dožil se toho. Je mi strašně líto, že odešel, protože při jeho píli, znalostech a entuziasmu by ještě dokázal obrovský kus práce. Cenila jsem si jeho znalostí, lásky k historii Předmostí a toho, že na sobě pořád pracoval,“ řekla jeho manželka Ludmila Mikulíková, která cenu přebírala spolu se syny.

Trochu opomíjenou kapitolu historie, kterou je hrdinný boj Přerovanů proti nacismu, představuje osobnost dalšího z oceněných in memoriam - Jana Vignatiho.

Uznávaný prvorepublikový lékař s italskými předky, který působil jako primář patologie v Uherském Hradišti a byl také profesorem Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, se za války zapojil se do protinacistického odboje. Byl popraven v srpnu 1942. Cenu přišel převzít jeho syn Pavel Vignati, který žije v Brně.

„Pro naši rodinu je to pocta a jsem rád, že město na své občany nezapomíná. Můj otec byl vždy vlastenec a byl hrdý na to, že je občanem Československa. Proto, když nastala německá okupace, ani chvíli nezaváhal a postavil se proti ní. Protože takovou pohanu jako vlastenec nemohl přenést přes srdce. Věřil, že český národ bude znovu svobodný,“ řekl Pavel Vignati.

Sbírka Jiřího Rosmuse je studnicí informací

Mezi oceněnými je i Jiří Rosmus, patriot a sběratel snímků starého Přerova, jehož archiv je nepřebernou studnicí informací. Svou sbírku stále rozšiřuje, a i když je nevidomý, a má vlastní webové stránky. Jeho materiály posloužily k vydání řady knih.

„Získání ceny mě šokovalo a velmi potěšilo, protože na tom nejsem se zdravím nejlépe. Dokonce i vím, kdo tuto cenu v roce 1964 založil,“ poznamenal s úsměvem Jiří Rosmus.

Velký propagátor turistiky, který stál u zrodu tradice Novoročního výstupu na Čekyňský kopec a řady dalších akcí. Stanislav Dostál je dodnes aktivním členem Klubu českých turistů, ale věnuje se i filatelii a sbírá betlémy, které sám vyřezává.

„Nevnímám to jako ocenění své osoby. Bez obětavé práce těch, kteří tyto akce organizují, by přerovská turistika, která letos slaví už 105 let, zkrátka nebyla,“ zhodnotil Stanislav Dostál.

Snímky fotografa Jana Čepa zná v Přerově snad každý. Svým objektivem zachytil sportovní akce, ale i Hefaiston nebo show otužilců na Bečvě. I on získal Medaili J. A. Komenského za dlouholetou práci.

Ani osobnost mykologa a ornitologa Jiřího Polčáka není nutné dlouze představovat. Našel některé v Česku unikátní druhy hub - a jeho posledním raritním úlovkem je bedla olivolupenná, pocházející z tropických oblastí Austrálie. Jemu ale vyrostla v květináči, který měl na okně v práci.

„Získat medaili za houby je potěšující. Mám z ocenění radost, protože houby jsou tu od prvopočátku a díky nim můžeme zjišťovat kvalitu životního prostředí a ovzduší,“ poznamenal Jiří Polčák.

Učitelka Základní školy Trávník Dagmar Bouchalová získala cenu za propagaci folkloru ve městě. Dětský soubor Trávníček pod jejím vedením dosáhl řady úspěchů, snaží se zachování hanáckých tradic a vede k tomu i nejmladší generaci.

„Mám radost z toho, že jsme obnovili tradici dětského folkloru, která v Přerově dlouho nebyla. Podařilo se nám vydat zpěvník pro školy, snažíme se zpopularizovat náš region a ukázat, že i na Hané jsou krásné zvyky a písničky. Beru to jako potvrzení toho, že tato práce má smysl - samozřejmě zásluhu na tom mají i děti z Trávníčku,“ uzavřela Dagmar Bouchalová.