Po náročných jednáních, která trvala tři dny, je výsledek jasný. Třetím koaličním partnerem bude KDU-ČSL s TOP 09. Stejná vláda přitom byla na radnici i v minulých čtyřech letech.

„Po třech dnech jsme definitivně ukončili vyjednávání, sestavili koalici a podepsali dohodu o spolupráci. Následovat bude koaliční smlouva a programové prohlášení,“ nastínil lídr hnutí ANO Petr Vrána. Ustavující schůze zastupitelstva je v plánu v polovině října.

„Pracujeme s datem 17. října. Do té doby chceme mít doladěné všechny věci včetně programového prohlášení,“ doplnil Michal Zácha, lídr Pomáháme městu - ODS a nezávislé osobnosti.

Hnutí ANO obsadí křeslo primátora, kterým se má stát Petr Vrána. Konkrétní jména dalších náměstků jsou ale zatím tajemstvím.

Petr Vrána (ANO).
Kandidát na primátora Petr Vrána: Chci být akční a v terénu. Jaké má vize?

„O personálních otázkách teprve jednáme. V jedenáctičlenné radě města bude šest radních za hnutí ANO, čtyři za ODS a jednoho zástupce bude mít koalice KDU-ČSL a TOP 09. Náměstci primátora budou celkem tři - dva bude mít hnutí ANO, jednoho ODS a jednoho uvolněného radního rovněž ODS,“ upřesnil Petr Vrána.

Povolební vyjednávání trvala od soboty do pondělí.

„Už v sobotu večer jsme se dohodli na spolupráci s ODS, která nás oslovila jako první, a společně jsme pak v neděli absolvovali kolečko vyjednávání se všemi ostatními stranami. Zajímalo nás, jaké mají požadavky a programové priority, a tento mix jsme si analyzovali. Nakonec jsme se rozhodli pro spolupráci s kolegy z KDU-ČSL a TOP 09,“ popsal povolební vyjednávání lídr hnutí ANO Petr Vrána.

Hlavním důvodem vzniku staronové koalice bylo zachování kontinuity.

„Podobné bude i zastoupení ve vedení města a dovedeme spolu komunikovat také po lidské stránce,“ řekl Michal Zácha.

Podle jeho slov má nynější koalice v zastupitelstvu o tři mandáty více, než ta předchozí. Zatímco dosud vládla těsnou většinou 18 hlasů, teď je to 21 z celkových 35.

Lídr ANO v Přerově Petr Vrána
Dohodnuto: Přerov povede ANO s ODS. Hledá se třetí do party

„Měli jsme enormní zájem najít třetího partnera a debatovali s každým ze subjektů. Dnes jsme vyhodnotili, že spolupráce s kolegy z KDU-ČSL fungovala čtyři roky a máme mnoho rozpracovaných projektů, které bychom chtěli posunout dál. Jsme si vědomi složité doby a budeme zvažovat každou investici. Je dost možné, že bude nutné některé projekty odložit na lepší roky,“ konstatoval Michal Zácha.

Strany a hnutí, které usednou v opozici, budoucí vedení města požádalo, aby jednali konstruktivně.

„Abychom u klíčových materiálů, jako je rozpočet, bytová politika a nebo bezpečnost našli shodu. I co se týče výborů a komisí chceme zachovat procentuální rozprostření,“ doplnil Zácha.

Lídr koalice KDU-ČSL a TOP 09 Tomáš Dostal přiznal, že sčítání hlasů v Přerově bylo napínavé. Dlouho totiž hrozilo, že se lidovci s TOP 09 do zastupitelstva vůbec nedostanou.

„Ve chvíli, kdy některé strany oslavovaly vítězství, jsme my byli jako na houpačce a nevěděli, jestli vůbec překročíme pětiprocentní hranici,“ řekl s tím, že by rád poděkoval všem voličům, kteří vhodili lidovcům svůj hlas.

„Absolvovali jsme kolečko vyjednávání a naši partneři nás přizvali do koalice, která bude vládnout další čtyři roky. Shodli jsme se na všech důležitých věcech,“ uzavřel.