Fotograf se svými úspěchy nikdy moc nechlubil, přestože se pohyboval mezi světovými hvězdami tenisu, ale i nejlepšími hokejisty či atlety. Z jeho snímků je znát cit pro detail - dokázal přesně zachytit okamžiky štěstí při vítězství, ale i zklamání či prohru. Emoce se odrážejí v každém snímku.

Jeho manželka Kamila Vojzolová, která pomáhala vybírat práce na výstavu, si nejvíce cení záběru tenisového míčku v síti.

„Ta fotka se dělala ještě z filmu. Bylo po dešti a Jiří fotil trénink tenistů. Podařilo se mu zachytit moment, kdy se míček zastavil a na chvíli usadil v síti - možná to bylo tím, že byla vlhká. Tím je fotografie tak originální,“ líčí manželka, která Jiřího Vojzolu doprovázela i na četných cestách do zahraničí.

„Měli jsme v plánu, že k jeho sedmdesátinám ještě naposledy poletíme do Austrálie, kde se nám strašně líbilo. Bohužel se nám už tento sen nesplnil,“ řekla.

Vzácní hosté

Na vernisáži výstavy zahrál několik skladeb písničkář Miroslav Paleček, který Jiřího Vojzolu dobře znal.

„Tenisového míčku se na jeho pocity nikdo nikdy nezeptal, a tak se je pokusím zprostředkovat,“ uvedl jednu ze svých písní.

Mezi návštěvníky byli i manažeři tenisového klubu, otec slavného tenisty Radka Štěpánka, který žije v Přerově, a další vzácní hosté.

„Byli jsme s Jiřím Vojzolou přátelé - možná i díky tomu, že jsme měli společného koníčka, a tím byl tenis. S jeho prací jsem se poprvé setkal v devadesátých letech jako kluk, kdy jsme si nechali dělat kalendář a na něm se objevily špičky tenisového světa. Začal jsem si uvědomovat, jaká je síla a význam jeho fotografií,“ řekl na vernisáži poslanec a přerovský radní Petr Vrána.

„Můžete být z jakéhokoliv konce světa, můžete hovořit jakýmkoliv jazykem, ale těm fotografiím rozumíte, protože rozumíte pocitům a emocím sportovce, snažíte se nasát tu atmosféru sportovního světa - a to je dar, který po sobě Jiří Vojzola zanechal,“ podotkl.

70 snímků

Na výstavě je k vidění sedmdesát velkoformátových fotografií. Drtivá většina z nich zachycuje záběry ze světa sportu, část představuje i snímky z minulých ročníků Československého jazzového festivalu v Přerově - Jiří Vojzola totiž umělce rád fotil.

„Snažila jsem se ho představit jako všestranně nadaného fotografa, který se nebál experimentovat s novými kompozicemi. Proto jsem do souboru sportovních fotografií zařadila i umělecky zaměřené snímky. Pochází totiž z velmi nadaného výtvarného rodu - jeho sestřenicí je známá výtvarnice Dana Hlobilová,“ přiblížila vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová.

Fotil pro nejprestižnější magazíny

Podle ní bylo velmi těžké vybrat ty nejzdařilejší snímky.

„Selekce byla náročná, protože v rodinné vile Jiřího Vojzoly jsou asi tři stovky velmi dobrých fotografií - špatné on nepořizoval. Snažili jsme se vybrat osobnosti, portréty, reportážní a dokumentární fotografii, ale i tu uměleckou. Chtěli jsme představit jeho tvorbu, která se dočkala světového uznání - fotil pro ty nejprestižnější magazíny, což je patrné i z instalací ve vitrínách. Práce Jiřího Vojzoly si vážil i Roger Federer, který ho osobně požádal o fotografickou výzdobu své vily,“ uzavřela Lada Galová.