„V současné době je tento druh náročné péče v kraji dostupný pouze v olomoucké Vojenské nemocnici, ale potřeba pacientů je mnohem vyšší. Nová jednotka v Přerově pojme deset lůžek, ale mohli bychom jich mít i pětadvacet, a přesto bychom oddělení naplnili,“ uvedl ředitel přerovské nemocnice Tomáš Uvízl.

Jednotka dlouhodobé intenzivní péče vznikla rekonstrukcí personální části radiodiagnostického oddělení a pacientům jsou k dispozici čtyři jednolůžkové a tři dvoulůžkové pokoje, vybavené speciálními lůžky. Jsou pod neustálým dohledem sester, kterým pomáhá i kamerový systém.

Moderní technika i vybavení

„Oddělení má k dispozici moderní techniku, zajišťující umělou plicní ventilaci, přesné dávkování léků a výživu. K dispozici je i vybavení pro bezpečné polohování pacientů a bezbariérová koupelna,“ doplnil dále ředitel. Kromě lékařské a ošetřovatelské péče je zajištěna také rehabilitace a dostupný je i psycholog, jenž pomáhá i příbuzným těžce nemocných.

Pro koho je určená?

„Přicházejí k nám především pacienti z léčeben dlouhodobě nemocných, kteří třeba přečkali kritický stav, ale nejsou schopni vrátit se do života a potřebují nadále dlouhodobou intenzivní péči, včetně podpory přístrojů,“ shrnul náměstek pro léčebnou péči přerovské nemocnice Jiří Ševčík.

Podle něj se jedná především o pacienty po vážných úrazech, mozkových mrtvicích, nemocné s dlouhotrvajícími dýchacími problémy po překonání kritického stavu, způsobeného srdeční zástavou či těžkými infekcemi. close zoom_in

„Rekonvalescence po těžkém kritickém stavu trvá i u mladých lidí zpravidla do jednoho roku.

Jednotky intenzivní péče, které mají ošetřovací dobu někde od tří do deseti dnů, dokážou pacienta převést jen tím nejhorším. Jednotky DIP by měly tuto péči doplnit,“ řekl Ševčík.

„Tento segment péče v republice dlouhodobě nefungoval a pacienty nebylo kam umísťovat, takže si je nemocnice doslova přehazovaly jako horký brambor. Tím, že je přijmeme, se zároveň uvolní kapacity na akutních lůžkách jednotky intenzivní péče,“ konstatoval primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení přerovské nemocnice Zdeněk Plhal.

Přijel i hejtman

Nové prostory vysoce specializovaného pracoviště si ve čtvrtek dopoledne prohlédli zástupci vedení Olomouckého kraje, města Přerov, Všeobecné zdravotní pojišťovny a další hosté.

„Investice se pomalu přesouvají z Prostějovska na Přerovsko a chtěli bychom podpořit i další, a to do rekonstrukce v objemu zhruba sto milionů korun. Modernizace se v budoucnu dočká interna i chirurgie přerovské nemocnice,“ přislíbil olomoucký hejtman Martin Tesařík (ČSSD).

Otevření jednotky dlouhodobé intenzivní péče v Přerově znamenalo i vytvoření nových pracovních míst.

„Přijali jsme jednatřicet nových zaměstnanců, včetně dvou lékařů,“ upřesnila mluvčí přerovské nemocnice Hana Szotkowská.