Mezi sedmou a osmou hodinou ráno se hodinové koncentrace u polétavého prachu vyšplhaly na 196 mikrogramů na metr krychlový, povolený limit je přitom 50.

Od desíti hodin dopoledne kvůli tomu autobusy v Přerově pojedou zdarma.

Mráz a silně inverzní charakter počasí. To jsou hlavní důvody, proč se v pátek špatně dýchalo chronicky nemocným, především astmatikům a kardiakům.

Svírání na hrudníku

 „Poznala jsem to hned ráno, když jsem vyšla ven z domu. Nemohla jsem se ani pořádně nadechnout, svíralo mě na hrudníku," svěřila se starší žena z Přerova, která se léčí se srdcem.

Zejména chronicky nemocní by měli být zvýšeně opatrní při pohybu venku, neměli by raději vůbec vycházet ven a omezit větrání. Totéž platí i pro seniory nebo malé děti.

„Doporučujeme zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Týká se to zejména lidí s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, ale také starších lidí a dětí," upozornil Jaroslav Čagánek z odboru životního prostředí přerovského magistrátu.

Omezit jízdu autem

Řidiči by měli, pokud to jde, omezit jízdu dopravním prostředkem se spalovacím motorem a přednostně využívat veřejnou dopravu.

„Přispějí tak ke zlepšení momentální špatné kvality ovzduší, protože emise ze spalovacích motorů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic polétavého prachu a oxidu dusičitého," uvádí se ve zprávě Českého hydrometeorolo¬gic­kého ústavu.

Město Přerov už na vyhlášení smogové situace, která platí v celém Olomouckém kraji, zareagovalo.

„Prostřednictvím mluvících sirén jsme ještě ráno informovali obyvatele a od pátku, desíti hodin dopoledne, až do odvolání mohou jezdit cestující autobusy zdarma," upřesnila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Zlepšení? Možná v neděli

A jaké jsou vyhlídky na následující dny? Minimálně v sobotu bude stejný charakter počasí, jako nyní.

„Meteorologické podmínky jsou nepříznivé pro rozptyl škodlivin s tím, že v noci je situace horší a přes den je distribuce znečišťujících látek o něco lepší," nastínil Tomáš Ostrožilík z ostravského Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Podle něj si lidé od smogu neodpočinou ani v sobotu.

„O něco lepší situace by mohla nastat během neděle, kdy malinko zesílí vítr. Otázka ale je, zda to pomůže smogové situaci v nížinách, tedy Povodí Moravy a Bečvy," uzavřel.

Podrobné aktuální informace o kvalitě ovzduší jsou k dispozici na internetových stránkách Českého hydrometeorolo­gického ústavu