Mezi lídry stran jsou bývalý primátor Přerova Jiří Lajtoch, ale i exministr dopravy Antonín Prachař nebo radní a zastupitelé Jan Horký, Petr Měřínský a Michal Chromec. Všem jde, jak shodně tvrdí - o budoucnost Přerova.

„V roce 2010 se v Přerově ucházelo o přízeň voličů deset stran, o čtyři roky později jich bylo jedenáct a letos jde do voleb dvanáct subjektů. Jedenáct jich sestavilo kandidátku s pětatřiceti jmény a jedna pouze s jedním,“ shrnula mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

O křesla v zastupitelstvu budou bojovat tradiční strany a hnutí - ANO, ČSSD, KSČM a ODS, ale i koalice SpP, která kandiduje společně s Piráty, nebo uskupení Za prosperitu Přerova. Společnou kandidátku sestavily KDU-ČSL a TOP 09.

Nováčkem jsou Starostové a nezávislí, ale i Občanská koalice či SPD Tomia Okamury. Do voleb jde ale i bývalý primátor města Jiří Lajtoch - pod hlavičkou uskupení s názvem Přerov 2018.

Přes umělce až po učitele

Tahákem komunálních voleb jsou nepolitické osobnosti - od lékařů přes umělce až po učitele, ale i netradiční témata. A pak také hesla, která vybízejí k tomu, aby Přerov táhl za jeden provaz, a město se opět dostalo na výsluní. Společným jmenovatelem kandidátek je i výrazné omlazení.

Na kandidátce koalice SpP, která jde do voleb společně s Piráty a hnutím Změna, už chybí jméno stávajícího primátora Vladimíra Puchalského. Lídrem je radní Jan Horký, dvojkou Martin Švadlenka a v první desítce třeba manažer kultury Městského domu Pavel Ondrůj nebo archeolog Zdeněk Schenk.

„Kandidátku jsme hodně omladili, protože se o dění ve městě zajímá stále více mladých lidí. Za klíčové považujeme vrátit život do zchátralých budov ve městě, vyřešit dopravu, ale zaměříme se i na rozvoj přírodního koupání na Laguně nebo výsadbu zeleně,“ shrnul lídr koalice Jan Horký.

Komunisté sázejí na klasiku

Komunisté naproti tomu sázejí na ostřílené politiky - jedničkou kandidátky je bývalý poslanec a zastupitel Josef Nekl a na předních příčkách jsou zastupitelé Věra Vránová a Michal Symerský.

„Jsme jediná autentická levice a zaměříme se především na sociální otázky. Chtěli bychom rozšířit Domov pro seniory a zajistit, aby byla pro žáky a seniory městská doprava zdarma,“ nastínil některé vize Josef Nekl.

Na předních místech kandidátky hnutí ANO jsou dnešní radní a zastupitelé - jedničkou je náměstek primátora Petr Měřínský, dvojkou Hana Mazochová a třetí místo má radní a poslanec Petr Vrána. Lídrem kandidátky ČSSD je Radovan Rašťák, na dalších pozicích za ním následují Šárka Krákorová Pajůrková a Přemysl Dvorský.

ODS, jejímž lídrem je Michal Zácha, doplnila svůj tým zastupitelů o nové tváře. Vedle Marka Dostála a Petra Kouby se na kandidátce objeví i osobnosti, které se často vyjadřují k otázkám města na jednání zastupitelstva - Daniela Jasová nebo Jakub Navařík.

Do voleb jde i exprimátor Lajtoch

Zřejmě nejvíce zvědavosti vzbuzuje kandidátka, již sestavil bývalý primátor Přerova a dlouholetý politik ČSSD Jiří Lajtoch. Protože ho ale jeho domovská strana na kandidátku nezařadila, rozhodl se založit uskupení s názvem Přerov 2018.

„Naši kandidáti mají za cíl vrátit do města dobrou náladu a investice, které se za poslední čtyři roky z Přerova vytratily,“ prozradil Jiří Lajtoch.

Dvojkou kandidátky je bývalá vedoucí stavebního úřadu Ivana Bezroučková, na dalších místech jsou František Landsinger, cukrářka Martina Tovaryšová nebo provozovatelka V-klubu Věra Švejnochová.

Nováček

Nováčkem voleb je Občanská koalice, jejímž lídrem je lékař a zastupitel Michal Chromec. Ten vidí úkol Přerova v nadcházejících letech jasně.

„Pokud v tomto volebním období, kdy nás čekají velké dopravní stavby, nebudeme táhnout za jeden provaz, tak se z toho zblázníme. Místo hašteření bude zapotřebí více spolupráce a bylo by vůbec nejlepší, kdyby se nedělaly rozdíly mezi koalicí a opozicí. Naším mottem je citát: Cesty mohou býti rozličné, ale vůli mějme všichni stejnou,“ uzavřel Michal Chromec.