Ulici Želatovskou tak v neděli obsadila vojenská, hasičská i policejní technika. Došlo i na praktické ukázky policejních a hasičských zásahů či na vystoupení Moravské veselky.

„Snažili jsme se připravit takový program, ve kterém si každý něco najde. Dospělí i děti, ženy i muži. Ať je rozmanitý," uvedl ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerov Jaroslav Macíček.

„Vojenský veterán klub Sedmizubec Boskovice přivezl sovětskou vojenskou techniku, hasiči předvedli hašení hořícího auta, policisté měli také své praktické ukázky. Máme tu hry a soutěže pro děti, dechovku, bohaté občerstvení. Počasí nám vyšlo, což je taky skvělé," doplnil Jaroslav Macíček.

Na doprovodný program se přišly podívat stovky lidí.

„Chodíme sem každý rok, syn se vždycky těší. Pro děti je to podle mě opravdu dobrá věc. Kouknou se na techniku, ukázky hasičské i policejní činnosti, zahrají si. Já myslím, že takové akce jsou perfektní," řekl Jan Janeček z Přerova.

Ubývá těch, co to pamatují

V Hranicích proběhly hlavní akce spojené s oslavou Dne vítězství již v předešlých dnech. Tradiční pietní akt u Památníku obětem fašismu se však uskutečnil až v samotný den výročí osvobození.

Starosta města Jiří Kudláček připomněl tragická historická fakta obou světových válek i okolnosti osvobození samotných Hranic.

„Německá kapitulace byla podepsána 7. května. Ještě v té době však Hranicemi projížděly německé tanky, byl zničen náš most, narušena soustava pitné vody, Hraničané i Přerované umírali. Naštěstí se již ze směru od Varšavy blížila 38. armáda generála Moskalenka a z jihu 1. gardová armáda generála Grečka. Myslím, že se tehdy nikdo nezabýval tím, která armáda nás osvobodila, klíčové bylo to, že jsme byli opět svobodní," pronesl ve své řeči mimo jiné starosta.

„Od konce války uplynulo jednasedmdesát let, a mezi námi je čím dál tím méně těch, kteří tuto dobu osobně pamatují. Proto je potřeba si ji připomínat, a z tragické historické zkušenosti si vzít ponaučení pro naši současnost i budoucnost," je přesvědčen velitel 7. mechanizované brigády Pavel Lipka.

David Král