Zařízení, sloužící k odkládání nechtěných dětí, se stane dvaatřicátým babyboxem v České republice a třetím v Olomouckém kraji po olomoucké fakultní nemocnici a šumperské nemocnici.

Schránka, do níž mohou matky anonymně odložit novorozence, bude umístěna u vchodu do přerovské nemocnice a bude otevíratelná z ulice i z areálu nemocnice.

„Schránka bude opatřena návodem na použití v češtině, ruštině a angličtině. Obsluha bude velmi snadná,“ vysvětlil náměstek lékařského ředitele pro léčebnou a preventivní péči Jiří Ševčík s tím, že babybox má sloužit především jako pojistka pro to, aby se odloženým dětem dostalo včas potřebné péče.

Signál o použití schránky bude vyveden na oddělení centrálního příjmu nemocnice. „Přerovský babybox bude po Šumperku druhým ve zdravotnických zařízeních společnosti Agel,“ dodal Ševčík.

Babybox dává naději na život dětem, které matky porodí mimo nemocnici a dítě nechtějí, nebo nejsou schopny se o ně postarat.

Vůbec první babybox byl otevřen v roce 2005 v sídle soukromé kliniky GynCentrum v pražském Hloubětíně. Díky babyboxům se již podařilo zachránit život šestadvaceti dětem.

„Přerovský babybox bude zřízen na náklady občanského sdružení, které také zajistí případné opravy. Nemocnice bude zajišťovat provoz babyboxu, tedy jeho vytápění, kontroly a dezinfekci,“ doplnil mluvčí přerovské nemocnice Tomáš Želazko.