Přesto, že jí na minulém jednání ke schválení chyběly pouze dva hlasy, tentokrát odcházeli její zastupitelé z jednání zklamaní.

Co pro Přerov znamená nová legislativa, již posvětila většina přítomných zastupitelů?

Má regulovat provozování loterií a jiných podobných her v provozovnách, které se nacházejí v těsném sousedství škol. Hazard a jeho odvrácená tvář tak nebudou obtěžovat školáky, kteří kolem heren denně procházejí.

V současné době je na území města celkem 84 hracích přístrojů, z toho je jich 76 v hernách a 8 v ostatních provozovnách. „Po přijetí nové vyhlášky se počet těchto provozoven sníží o devět,“ upřesnila vedoucí oddělení komunikace přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Hreny podporují i zástupci vedení škol

Regulace se dotkne celé řady vyhlášených podniků v Přerově.

Na seznamu těch, jichž se omezení týká, je například provozovna v ulici Brabansko, restaurace U Velblouda, Lumír v Komenského či Kotelna v Kozlovské ulici. Ve výčtu nechybí ani Dukla v Optické, U Toma v Petřivalského, herna U Medvídka, ale také Trumf na Trávníku nebo restaurace Haná.

Opoziční zastupitelé chtěli na jednání prosadit úplný zákaz hazardu v Přerově, ale stejně jako minule se svou vyhláškou neuspěli.

„Návrh na regulaci výherních hracích automatů na celém území Přerova opět díky zastupitelům z TOP 09 neprošel. Štve mě, že herny podporují i zástupci vedení dvou škol, kteří jsou v zastupitelstvu,“ komentoval neúspěch Richard Šlechta (SpP).

Podle něj nejsou podmínky nastavené pro všechny stejně.

„Zastupitelstvo se pouze usneslo na snížení počtu heren. Došlo však i k takovým paradoxům, že zatímco třeba herna U Medvídka byla zrušena, sousední Formule zůstane zachována. Pro přerovské megaherny se tedy nic nezměnilo,“ soudí.

Sportovní kluby jsou na zisku z hazardu závislé

Na jednání vystoupil také jeden z občanů, který upozornil na to, že některé sportovní kluby jsou na příjmech z hazardu závislé.

„Nikdo z města s námi nejednal o tom, podle jakého klíče se budou rozdělovat peníze, které by plynuly z automatů,“ řekl v diskusi.

Zastupitel Petr Laga (KSČM) uvedl, že navrhoval vytvoření skupiny, v níž by byly zastoupeny všechny strany napříč politickým spektrem.

„Ta by rozhodla o rozdělení peněz mezi neziskové organizace, na sport a kulturní oblast,“ poznamenal.

Zákaz je jen populistické gesto

Zastupitel Michal Chromec (Masarykova demokratická stana) považuje snahy za úplné vymýcení hazardu pouze za populistické gesto.

„Výherní hrací automaty se můžou zrušit až od ledna roku 2015, je tedy zbytečné se předhánět, kdo s jakou vyhláškou přijde. Kdyby chtěly s hazardem zatočit všechny vládní strany, tak přijmou zákon na omezení hazardu, jen vyhláška nestačí,“ myslí si.

Podle náměstka přerovského primátora Josefa Kulíška (ODS) se podařilo díky vyhláškám, které město postupně přijímá, hazard omezit.

„Naše vyhlášky mají na herny v Přerově dopad. Můžu říci, že za poslední tři roky je jich z původních 75 jen 38, což je poloviční počet,“ konstatoval.