Přerov se vytoužené investice dočkal díky druhé etapě modernizace železničního uzlu, jejímž investorem je Správa železniční dopravní cesty. Stavba cyklopodjezdu začne počátkem března.

„Lepší propojení s Předmostím nám umožnila rekonstrukce železniční trati, která právě probíhá, a díky níž máme možnost postavit podjezd pro cyklisty. Vybuduje se odkopáním a stavba zasáhne do stávajících kolejí. Proto mluvíme o výjimečné příležitosti, další přestavba může přijít na řadu až za mnoho let,“ vysvětlil přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Cyklopodjezd nenaváže přímo na současný podchod pod železniční tratí v Předmostí. Železobetonový tubus o rozměrech 3 x 3 metry má být vybudován o něco dále, blíže k marketu Lidl.

„Stavba má být hotová do konce letošního roku, ale první cyklisté se po trase projedou až po vybudování navazující cyklostezky Velká Dlážka - Hranická, která se v současné době projektuje,“ doplnil radní pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Současné nešťasné řešení

Podjezd pro cyklisty bude stavět Správa železniční dopravní cesty a město Přerov za tubus zaplatí částku 13 milionů 342 tisíc korun. Dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury pokryje 85 procent uznatelných nákladů, takže přerovská pokladna bude nakonec chudší jen o dva miliony.

Současný podchod pod železniční tratí na straně u Lidlu je určen pouze chodcům, zatímco cyklisté mohou využívat ten na protější straně.

Jak nešťastné je to řešení, o tom se mají možnost každý den přesvědčit jak cyklisté, tak chodci. Aby nemuseli cyklisté v hustém provozu přecházet na opačnou stranu podchodu, raději se připletou mezi chodce.

„Věříme, že po vybudování tubusu tenhle nešvar skončí,“ doufá radní pro dopravu Tomáš Navrátil. Samotná stavba nepřinese žádná omezení chodcům ani cyklistům.