Poslechem i tancem odměňovali milovníci dechovek kapely, které se během dne vystřídaly na pódiu. Již během odpoledne do areálu zavítalo více než pět stovek návštěvníků. Akce v malé obci u Přerova má svůj zvuk, ale i tradici.

„Jedná se o sedmadvacátý ročník. Navazujeme na hudební setkání, která skončila v roce 1989 a my jsme je po patnácti letech obnovili. Je to tedy náš dvanáctý rok a myslíme, že nastartoval dobře," zmínil spokojeně starosta obce Vlastimil Bia.

Spokojení byli i návštěvníci, kteří si melodie pamatují hlavně ze svého mládí či v současné době z televizního kanálu Šlágr TV.

„Mám rád tuto hudbu, dřív jsem hrával na harmoniku a klavír. Pracuju hodně o víkendech, ale pokud mám volno, rád si živou hudbu zajedu někam poslechnout," zmínil pan Jaroslav Houžva ze Staměřic.

Celá událost byla věnovaná pavlovickému rodákovi, muzikantovi a učiteli Václavu Drábkovi.

„Říkalo se mu „pavlovický Kmoch dvacátého století". Místní hudebnost vytáhl strašně vysoko, učil zadarmo – z lásky k hudbě a věnoval tomu všechen volný čas. Touto formou mu chceme poděkovat," vysvětlil Jaromír Školoudík, kapelník Moravské Veselky ze sousedních Sušic. Ta si pro Hudební Pavlovice přichystala navíc dvě nové písničky. „Každý rok chceme přijít s něčím novým, a to ve spolupráci s hudebním skladatelem a textařem Antonínem Perničkou. První ze skladeb je krásná táhlice Dojeďte k nám na Moravu, druhá valčík Poděkování dědovi. Je věnovaná mému tchánovi, který nám strašně pomáhá, jak rodině, tak obci. Bude to pro něj překvapení," prozradil Školoudík.

K dechové hudbě má blízko i Karel Hegner, který už je tradičním moderátorem Hudebních Pavlovic.

„Hudba mě provází už od mládí. Studoval jsem sice operní zpěv, ale lidovku znám od dětství, protože tatínek pocházel ze Staré Břeclavi a doma jsme si lidové písničky zpívali. Baví mě a sleduji, jak její úroveň stoupá – hudebníci už studují konzervatoře a vysoké umělecké školy, i cizinci nás obdivují," zmínil.

O budoucnost tradičního žánru strach nemá.

„Jsem optimista, vždy je období, kdy je nějaký žánr víc protěžovaný. Lidová písnička u nás funguje 150 let a možná i víc. Lidé se k ní vždycky vrací, je prostší, ale je v ní zachyceno spoustu příběhů, které se lidé zapamatují," uzavřel Karel Hegner.