Nepřetržitý provoz teď vládne v palírnách nejen na Hranicku. Obsluha se tam nezastaví ani v noci.

Plné ruce práce má především díky švestkám. „Letos byla jejich úroda hodně dobrá. Zato jablka a hrušky byly tentokrát slabší. Z osmdesáti procent pálíme letos slivovici ze švestek a jen dvacet procent kvasu je z jablek. V jiných letech to přitom bývá přesně naopak,“ uvedl pro srovnání majitel pálenice ve Stříteži nad Ludinou Tomáš Koláček.

Lidé chtějí stihnout návštěvu palírny do konce roku. V lednu se má totiž zvýšit spotřební daň. Většinou se však s bečkami kvasu dostavují stále stejní klienti.

„Jsou mezi nimi i takoví, co běhají od pálenice k pálenici a zkoušejí, od koho bude jejich slivovice chutnat nejlépe. Takovým říkáme cirkulační klienti,“ řekl se smíchem Koláček a prozradil, že jeho nejvzdálenější zákazník je z Tábora.

„Ten už k nám jezdí pálit snad deset let,“ prozradil podnikatel.

Kromě švestek a jablek se v kotlích během sezony vaří kvas také z borůvek, bezinek nebo třeba i jeřabin. „Jeden z našich klientů nám sem vždycky vozí k vypálení 400 kilogramů malin. Dovedete si to představit? Celé tři týdny nedělá zpravidla celá jeho rodina nic jiného, než že trhá,“ konstatoval s obdivem Koláček, který má ve svém okolí zhruba čtyři velké konkurenty.

Pálí se totiž také v Hranicích, ve Velké, v Partutovicích a v Lipné. I proto se střítežská palírna snaží o ještě vyšší kvalitu, než nabízela doposud.

„Chtěli bychom v roce 2010 přejít z vytápění plynem na páru. To je totiž rovnoměrnější,“ řekl Koláček. Novinkou by také od příští sezony měla být likvidace výpalků formou výroby uhelných peletek. „Máme prototyp technologie, která je tohle schopna dělat,“ prozradil Koláček a zdůraznil, že jde o světový unikát.