Plyne to z nově uzavřené smlouvy mezi Olomouckým krajem a Českými drahami.

Pro cestující, kteří využívají vlaky, autobusy i městskou hromadnou dopravu, se přesun zjednoduší.

Ten, kdo jezdí po železnici se slevovou IN Kartou Českých drah v kapse, od ledna o výhodu přijde.

Změna se dotkne cestování osobními a spěšnými vlaky uvnitř Olomouckého kraje.

U cest dálkovými vlaky se s příchodem nového roku nic nezmění, IN Karta v nich bude platit nadále. Stejně tak v rámci mezikrajského cestování s Českými drahami.

„In Karty ČD nepřestanou platit. In Kartu a aplikace na ní nahrané však nebude možné využít na vnitrokrajské jízdenky. Z rozhodnutí kraje budou cestující na vnitrokrajských cestách využívat výhradně integrované jízdné kraje,“ sdělila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

„Jednalo se o smluvní podmínku kraje, dle které bude cestující odbaven tarifem kraje, popřípadě tarifem dopravce po odsouhlasení kraje,“ vysvětlovala.

Podle ředitelky KIDSOK Kateřiny Suchánkové kraje, které uzavírají s dopravcem smlouvy v takzvaném „brutto“ režimu, kdy objednatel nese riziko tržeb, přecházejí v rámci jednotného dopravního systému pouze na své integrované tarify.

„Cestující, který bude jezdit po železnici v rámci Tarifu IDSOK, může v každém městě přestoupit na hromadnou dopravu, může přestupovat z autobusu na vlak. Stačit mu bude jeden jízdní doklad,“ popisovala výhody jednotné jízdenky IDSOK.

Výjimka na rychlíky ČD i RegioJet

Kraj dojednal, že s Jízdenkou IDSOK bude možné cestovat i rychlíky a expresem Českých drah v úseku Zábřeh na Moravě - Hranice. Cestující využijí krajský doklad i při jízdě některými linkami dálkové osobní dopravy.

Krajská jízdenka bude platit také na vlaky společnosti RegioJet v úseku Kojetín – Přerov – Hranice.

„Je pravda, že v některých relacích se kvůli tomu, že přestanou platit slevy 25 a 50 procent v rámci IN Karet, cestování mírně zdraží, nicméně IN Karty stále zůstanou v platnosti na rychlících, takže cestující, kteří se pohybují výhradně mezi městy v rámci rychlíkové dopravy, pro ty se vůbec nic nezmění,“ uvedla Suchánková.

Odhadla, že změna může zdražit cestování zhruba 15 až 20 procentům cestujících.

„Lidem, kteří pravidelně využívají osobní a spěšné vlaky, se cestování mírně zdraží, ale zase se jim umožní přestupy. Většinou dojíždějí do města, kde je MHD, což bude výhoda,“ poukázala ředitelka.

"Zdražení a guláš"

Někteří cestující už změnu kritizují. Poukazují na to, že ve výsledku se jedná o citelné zdražení pro masu cestujících pravidelně dojíždějících vlakem, bez potřeby střídat dopravní prostředek či využívat MHD ve městech.

„Jde o skokové zdražení až o desítky procent. K tomu ten guláš, že koupím-li si jízdenku na běžný rychlík, nebudu moci v případě, že mi ujede, jet následujícím osobním vlakem,“ poukázal cestující, který se obrátil na Deník.

Na jaké rychlíky budete moci s IDSOK?

Ve všech osobních a spěšných vlacích v Olomouckém kraji začne od 1. ledna 2020 platit výhradně Tarif IDSOK. Ten cestujícím umožňuje přestup mezi různými dopravními prostředky. Od stejného termínu bude možné s Jízdenkou IDSOK cestovat také rychlíky a expresem Českých drah. Občané je využijí při jízdě linkami dálkové osobní dopravy R8, R12, R13, R18, R27 a Ex2.

Platnost Jízdenky IDSOK
R8 v úseku Nezamyslice – Hranice na Moravě
R12 v úseku Nezamyslice – ŠumperkR13 v úseku Olomouc – Přerov – Hulín
R18 v úseku Zábřeh na Moravě – Olomouc – Přerov – Hulín
R27 v úseku Olomouc – Moravský Beroun
Ex2 v úseku Zábřeh na Moravě – Hranice na Moravě

S Jízdenkou IDSOK cestující budou moci cestovat také vlaky RegioJet v úseku Kojetín – Přerov – Hranice.

Informace krajský koordinátor dopravy průběžně zveřejní na webu idsok.cz. Cestující se mohou obrátit také na Infolinku IDSOK na telefonním číslo 588 88 77 88 denně od 5 do 22.30 hodin kromě víkendu a dnů pracovního klidu.

Zdroj KIDSOK