„Povolený limit legionelly byl překročen ve dvou Domech s pečovatelskou službou – a to v ulicích Mervartova a U Žebračky. Dále pak na adresách Osmek 5, Kozlovská 17, Alšova 9, Generála Štefánika 6, Jižní čtvrť II/13 – a mírně byly překročeny hodnoty i v domě Jižní čtvrť II/5," informoval vedoucí odboru majetku přerovského magistrátu Zdeněk Vojtášek.

Město nyní ve spolupráci s dodavateli teplé vody provádí postupné kroky ke snížení množství bakterie.

„Zároveň doporučujeme obyvatelům těchto domů, aby až do odvolání nepoužívali teplou vodu na sprchování. Informace budou v dotčených domech vyvěšeny," řekl.

Legionella může škodit všude tam, kde je riziko tvorby aerosolu – tedy především ve sprchách, bazéncích se vzduchovými a vodními tryskami, u fontán, zvlhčovačů a praček vzduchu.

Nebezpečí mohou přenášet i inhalátory, klimatizace a chladící věže.

Naposledy loni v létě

Přerovský magistrát provádí kontrolu svých objektů prostřednictvím Státního zdravotního ústavu v Olomouci, jehož pracovníci pravidelně odebírají vzorky teplé vody v náhodně vybraných objektech.

„Naposledy se v Přerově bojovalo s legionellou v létě roku 2014," upřesnila Petra Hirschová z přerovského magistrátu.

Zvýšený obsah bakterie byl před rokem zjištěn v Domech s pečovatelskou službou U Žebračky, Mervartova, Na Hrázi a Trávník.

Kontrolám vyhověly pečovatelské domy na Jižní čtvrti a v Tyršově ulici. Obyvatelé pečovatelských domů tehdy nesměli až do odvolání používat teplou vodu. Na mytí nádobí a běžnou hygienu si ji ohřívali.

Obyvatelé Přerova se ale nemusejí obávat toho, že by se bakterie dostala do zdrojů pitné vody a ohrožovala zdraví lidí. Problém se týká pouze teplé vody.

Co je legionellaLegionella je bakterie, která je původcem nebezpečné formy zápalu plic, takzvané „legionářské nemoci." Bakterie legionella se pozorně studuje od roku 1976, kdy na kongresu pro válečné veterány – legionáře ve Philadelphii došlo vinou špatně udržované klimatizace k hromadné nákaze touto bakterií. Průběh onemocnění byl tak silný, že 36 účastníků tohoto kongresu zemřelo

Výskyt bakterieLegionella pro svůj růst vyžaduje teplotu vody v rozmezích 20 – 45°C. Jestliže je teplota vody vyšší, legionella hyne, jestliže je nižší, nemnoží se, ale může usnout a probudit se v momentě, kdy teplota vody zase stoupne. Dále má ráda dostatek živin a zejména přítomnost určitých kovů jako železo, měď a zinek. Proto se jí tak dobře daří právě v klimatizačních zařízeních a vodovodním potrubí.

Jakým způsobem se lze nakazit Nejčastěji dýcháním vzduchu, který obsahuje legionelly v drobných kapkách vody. Při vypití vody z kohoutku či při sprchování kontaminovanou vodou a průnikem legionelly z vody do nosohltanu a odtud do dýchacích cest.

Kde jsou riziková místa Všude, kde se tvoří drobné kapky vody, které mohou obsahovat legionelly, tedy především sprchy, bazénky se vzduchovými a vodními tryskami, fontány, zvlhčovače. inhalátory a podobná zařízení. V menší míře též kohoutky umývadel a dřezů (zvláště s perlátory), vany s tekoucí vodou, splachování vody na toaletách.

Projevy nemoci Legionářská nemoc se projevuje zejména příznaky zápalu plic virového typu. To znamená suchý a dráždivý kašel, bolest na hrudi, spíše lehce zvýšená teplota, bolesti hlavy. U některých nemocných je stav těžší a může dojít i ke zvracení, zmatenosti a nechutenství. Jako komplikace nemoci může dojít k selhání orgánů – ledvin a jater. Tento stav již může být smrtelný.

Kdo je ohroženVýznamnou roli hraje stav imunitního systému – proto jsou ohroženi lidé vyššího věku, jejichž imunitní systém je slabší, lidé trpící nějakým chronickým onemocněním, které jejich imunitní systém vyčerpává, a ti, jejichž imunita je třeba i léčebně oslabována, jak je tomu v případě po transplantaci orgánů. Dalším rizikovým faktorem je kouření.