Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V obci máme školu, kostel i hospodu, říká starosta Domaželic

Domaželice /STAROSTI NAŠICH STAROSTŮ/ – Domaželice jsou malou obcí ležící nedaleko od Přerova. Název vsi je podle jedné z teorií vytvořen přidáním přípony k osobnímu jménu Domažil. Počet žijících obyvatel v Domaželicích pozvolně stoupá. V posledním sčítání jich bylo 566. Rostoucí trend dělá radost i starostovi obce Jaroslavu Hradílkovi.

5.9.2013
SDÍLEJ:

Jaroslav Hradílek, starosta obce DomaželiceFoto: archiv

Kdybyste měl jmenovat nejdůležitější věc, jež teď v obci máte vykonat, která by to byla?

Nejdůležitější věc je velmi těžké posoudit, poněvadž každý občan vesnice má svou představu o tom, co je pro něj nejdůležitější.

Pro někoho je to cesta, pro jiného chodník a další vidí veřejná prostranství a budovy, spolky zase vidí předmět své zájmové činnosti.

Přesto je ale vždy na zastupitelstvu obce, čemu dá při rozhodování přednost.

Co považujte za největší úspěch vaší obce, kterého se letos podařilo dosáhnout?

Tato otázka je špatně směrována. Na odpověď je nutno se ptát občanů, protože ti posuzují, co je ve vesnici dobře a co špatně. Samozřejmě, že heslo „není člověk ten ,aby se zavděčil lidem všem" platí i zde.

Co je podle vás největším problémem vašeho současného starostování?

Je to smutné, ale celková situace ve společnosti se projevuje taktéž na funkčnosti obcí. Hlavním problémem jsou finance. Tím myslím dotační programy, jejichž prosazování jak v rámci kraje, tak i celé republiky je složité. Roztříštěnost oblastí dotací je neuvěřitelná.

Nicméně i mezilidské vztahy nejsou vždy v té správné rovině.

Obyvatelé obcí dnes často trpí nedostatkem kulturního vyžití. Jak je to u vás? Pečujete o své obyvatele i po kulturní stránce? Daří se u vás spolkům a kulturnímu životu?

Oblast kultury a spolkové činnosti je v obci živá, a to především díky dobré práci předsedkyně kulturní komise paní Fuksové, která má snahu o rozšiřování tohoto dění. Výčet akcí je možno zhlédnout na internetových stránkách obce Domaželice.

V obci se koná vítání občánků, společný obecní ples, oslavy dne matek, dne dětí, čarodějnický rej, slaví se masopust s voděním medvěda, hody, akce na ukončení prázdnin, setkání seniorů či vánoční koncerty. Část výše jmenovaných akcí se provádí ve spolupráci se sousedními obcemi Čechy a Líšná. Spolková činnost je v organizacích místních hasičů, myslivců a sportovců. Tyto složky se podílí na zajišťování výše jmenovaných akcí.

Straší vás odliv obyvatel z obcí do velkých měst a aglomerací? Nemáte strach, že se vesnice zcela vylidní? Máte možnost, jako starostové, s tím vůbec něco udělat?

Tato obava zatím nemá opodstatnění, jelikož počet obyvatel neklesá, ba naopak. Počet dětí v mateřské i základní škole má obdobnou tendenci.

Zkuste vyjmenovat tři důvody, proč se právě ve vaší obci dobře žije.

Kdysi platilo pro obce heslo či pořekadlo, že správná obec má 3 atributy – školu, kostel a hospodu. Všechny tyto záležitosti v naší obci fungují.

Kdybyste si mohl vybrat nějaké místo na světě, kde byste chtěl žít, a nesměla by to být vaše obec, kde by to bylo?

Nejraději tam, kde žijí slušní a přátelští lidé. Potom je život vždy snazší a příjemnější.

AUTOR: MARTIN VOJÁČEK

Autor: Redakce

Místo události:
5.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mia Horáková, Hranice, narozena 1. října 2017 ve Valašském Meziříčí, míra 50 cm, váha 3430 g
2

Právě jsme se narodili. Mrkněte se na nás

K volbám se chystají i lidé bez přístřeší, kteří se scházejí na lavičce u Přerovanky v Přerově. Každý má ale na politiku jiný názor.
20

Přerovští bezdomovci o volbách: Je to všechno jedna banda!

Sympatický výkon. Zubřice venku sebraly set loňskému medailistovi

Sympatický výkon předvedly přerovské volejbalistky na palubovce loňského medailisty z Brna. Proti Královu Poli ovládly první set a nebyly daleko od ještě lepšího výsledku, než je konečná prohra 1:3.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Chodec neměl v mlze reflexní prvky, srazilo ho auto

Čtyřiapadesátiletého muže, který se procházel ve čtvrtek kolem půl desáté večer po silnici mezi Želatovicemi a Přerovem, srazilo auto.

Výlov v Tovačově je tady! Hradecký rybník zve na rybí dobroty i atrakce

Ochutnávky rybích specialit, atrakce pro děti a především prodej živých ryb. Nejen na to se mohou těšit ti, kteří dorazí v sobotu 21. a neděli 22. října na tradiční výlov Hradeckého rybníku v Tovačově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení