Tisíce gramofonových desek - od Karla Gotta až po Led Zeppelin zaplnily celý prostor kavárny. „Vinyly se vracejí do módy v posledních dvou letech. Dříve to tak nebylo, ale teď nastal obrovský boom. Kvalita je totiž někde úplně jinde, než když je nahrávka několikrát předělaná na CD. Když chce někdo opravdu poslouchat muziku, tak sáhne po vinylu. Vezme desku, dá ji na gramofon a poslouchá. Po půl hodině ji zase otočí,“ líčí sběratel z Frýdku Místku.

Lidé podle něj už pochopili, že jsou dnes gramofonové desky sběratelským artiklem. „Když koupíte desku za určitou cenu, během tří let se náklad doprodá a stojí třikrát tolik. Je to něco jako stará mince nebo poštovní známka. Desky už se zařadily mezi starožitnosti,“ dodává.

Osm různých výstav, každá v jiné z přerovských kaváren. Přerované si v sobotu odpoledne užili oblíbenou akci Umění v kavárnách, která představila zdařilé fotografie, ale i výtvarnou tvorbu nebo street art. Akci uspořádal spolek Ne, jde to.
VIDEO: Do přerovských kaváren se po roce vrátilo umění. Fotografie i malby

Každý člověk podle něj kupuje a prodává gramofonové desky z jiného důvodu. „Znám lidi, kteří je sbírali, ale pak se jim v životě něco špatného stalo, byli bez peněz a sáhli po desce. Prodali ji, aby měli na jídlo. Desku, kterou kdysi koupili za pět stovek, prodali za jedenáct set,“ popisuje.

Spousta lidí si koupí vinyl také z nostalgie a proto, že stejnou hudbu poslouchal třeba jejich tatínek.

„To je také důvod, proč dnes vinylové desky lákají mladou generaci. Byl jsem překvapený z toho, že na burzu přišla patnáctiletá dívka, a ta si vzala první LP Black Sabbath, a pak první LP Led Zeppelin. Tak jsem se jí zeptal, jak k této muzice přišla. Řekla, že tyto kapely poslouchal její tatínek, a když měli desku doma ve špatném stavu, tak se rozhodla ji koupit znovu. Hodně se mezi mladými prodává rocková muzika,“ vysvětluje Jiří Huf, sběratel z Příkaz na Olomoucku. Ten má doma dvě garáže gramofonových desek a už je nemá kam dávat.

Marconi Coffee v Přerově.
Nejen pivo a kafe. I Přerov má svoje "gastrohity", tady jsou naše tipy

Některé vinylové desky jsou podle něj doslova sběratelskými klenoty. „Prodávají se za velké peníze, protože už se nelisují a nevyrábí. Některé vinyly se prodávají jako limitované edice v počtu 750 nebo 1200 kusů. Jakmile se vyprodají, tak už je seženete jedině na burze a aukcích. Cena desky, která stála původně 3 tisíce korun, se tak vyšplhá nad 10 tisíc a už není k sehnání,“ podotýká.

Ke sběratelským klenotům patří i desky přerovského zpěváka Pavla Nováka. „Například váš rodák Pavel Novák je velmi vzácný. Mám doma jeho první desku Pihovatá dívka, ale tu neprodám, protože patří mezi sběratelské kousky. Prodává se za 3 tisíce korun,“ říká Peter Klimek.

Přerované v pátek odpoledne vzpomínali na Pavla Nováka, který by oslavil 10. března osmdesát let. Populárního zpěváka připomíná nejen výstava ve výlohách budov na Masarykově náměstí, ale také lavička, která byla slavnostně odhalena na Laguně.
Přerov vzpomínal na Pavla Nováka. Legendární zpěvák má na Laguně lavičku

Fanoušci gramofonových desek se mohou těšit na Vinyl burzy i v jiných městech - 13. dubna se uskuteční v Olomouci, 14. dubna v Novém Jičíně, 21. dubna ve Valašském Meziříčí, 27. dubna v Ostravě a o den později v Opavě.