V ulicích Přerova se postupně objevilo deset nádob o objemu sto dvaceti litrů, do nichž mohou lidé nosit tuky ze svých ploten, které by jinak skončily ve dřezech, popelnicích či záchodových mísách.

Zpočátku lidé problém s dodržováním pravidel neměli a nosili do barelů pouze olej v plastových lahvích. V poslední době ale Přerované zaplňují nádoby na oleje různým odpadem a pracovníci svozové firmy je odmítají vyvážet. Tvrdí dokonce, že ze všech míst, která obsluhují, je Přerov nejhorší.

„Přišly nám od nich i fotografie, které dokládají, co všechno v nádobách na olej je. Protože firma SK-OIL Morava nemohla odvézt barely, ve kterých byl kromě olejů běžný odpad, museli jsme situaci řešit našimi svozovými auty - a obsah dát na skládku tuhého komunálního odpadu. Je to špatná vizitka Přerova,“ vylíčil jednatel technických služeb Bohumír Střelec.

Zástupci svozové firmy technické služby vyzvaly, aby apelovaly na veřejnost, že do nádob nepatří nic jiného, než jedlé oleje a tuky v lahvích. Společně s fotografiemi poslali i toto vyjádření k obsahu barelů: „Je tam úplně vše, co si dovedete představit - plínky, vysypané květináče, rozbité sklo, vylitý olej, plechovky…“

Apel na občany

Přerov začal s tříděním olejů v létě roku 2016 a patřil k jedněm z prvních měst v České republice. Místní zpočátku ctili pravidla, ale postupně si z barelů udělali odpadkové koše.

„Žádáme proto občany, aby do zelených nádob s oranžovým víkem dávali jen to, co tam má být - tedy jedlé oleje a tuky v pečlivě uzavřených plastových lahvích. Nesmí tam být ani technické oleje,“ doplnil náměstek přerovského primátora Petr Měřínský.

Není to první případ, kdy museli radní napomínat občany kvůli nepořádku. U popelnic se množí černé skládky a město proto vyzvalo obyvatele, aby je fotili a své snímky pak zasílali na magistrát.

„Od 1. srpna do dnešního dne bylo na webu města zveřejněno v sekci „černé skládky“ 103 snímků, které jsou dokladem toho, že si Přerované okolí popelnic pletou se sběrným dvorem a vyhazují tam téměř vše - od nábytku přes elektroniku až po vybouraná bytová jádra,“ uzavřela mluvčí radnice Lenka Chalupová.