Debata na pondělním jednání městského zastupitelstva, kde se tato otázka probírala, se neobešla bez kritických hlasů. Opozičním zastupitelům vadilo, že s nimi nikdo nejednal o podpoře. Například zastupitel Michal Zácha upozornil na to, že politický klub ODS nikdo nepřizval k jednacímu stolu, zatímco politiky z KSČM ano.

„Myslím si, že bychom si zasloužili, abyste jednali s námi, alespoň formálně. My s paní Mazochovou problém nemáme a jsme rádi, že bude rada pracovat v jedenácti členech,“ vysvětlil svůj postoj Michal Zácha.

O princip jde v této věci také zastupiteli Tomáši Dostalovi (KDU-ČSL).

„Veřejně byl učiněn slib čelnými představiteli města, že budou jednat se všemi stranami. Stačilo zvednout telefon a říct: už jsme se domluvili. V tomto bodě budu vystupovat aktivně proti,“ shrnul.

Na otázku zastupitele Petra Kouby (ODS), jehož zajímalo, které politické kluby tvoří současnou vládu města, nakonec odpověděla zastupitelka Ludmila Tomaníková z KSČM.

„Náš klub byl osloven a vyjádřili jsme se tak, že do koalice nechceme vstoupit. Na dokončení tohoto funkčního období podpoříme paní Mazochovou,“ zmínila.

Rozpad čtyřkoalice

K rozpadu čtyřkoalice na radnici v Přerově, kterou tvořilo hnutí ANO, koalice Společně pro Přerov a dvě menší strany - Nezávislí a Za prosperitu, došlo loni na podzim.

Strana Za prosperitu zdůvodnila odchod z koalice odlišným pohledem na zásadní otázky fungování města, vadil jí odchod schopných úředníků z magistrátu a kritizovala aroganci a špatnou komunikaci s veřejností.

Z radniční koalice odešli také Nezávislí, kteří se obávali toho, že se křehké většině osmnácti zastupitelů nepodaří prosadit zásadní projekty. V radě nakonec zůstal bývalý radní za Nezávislé Rudolf Neuls, ale jako nezařazený.

Pro Přerov zásadní kroky, jako bylo například loni v prosinci schvalování rozpočtu, se podařilo schválit.

Zvolením Hany Mazochové do městské rady hnutí ANO posílí a místo stávajících pěti křesel získá šest. Čtyři včetně primátora patří SpP, jedno má nezařazený Rudolf Neuls.