„Ze 384 dětí, které letos přišly k zápisu, jich ředitelé přijali na 351. Nepřijatých ratolestí bylo sice osmnáct, ale k dispozici je jednadvacet volných míst, a to jak v mateřinkách v centru, tak i místních částech Přerova," shrnul Petr Hrbek z odboru školství přerovského magistrátu.

Hlavním důvodem nepřijetí některých dětí je podle něj fakt, že k zápisům letos přišly v hojném počtu i maminky se dvouletými, ale i mladšími dětmi. Což je trend, který se začíná objevovat čím dál častěji. Na péči o tak malé děti ale školky nejsou uzpůsobené.

„Maminky mají nastavenou délku mateřské dovolené jen na dva roky. Za situace, kdy je školkovné 386 korun a jesle stojí kolem dvou tisíc korun, se tedy jejich důvody dají pochopit," vysvětlila ředitelka Mateřské školy U Tenisu v Přerově Michaela Gálíčková.

Dagmar je proti

Ne všichni rodiče jsou ale názoru, že je nástup do školky pro tak malé děti vhodný.

„My tedy rozhodně nikam nespěcháme. Jsem zastáncem toho, že dvouleté dítě do školky nepatří. Není na ni totiž připravené a zralé. Podle mě by musely být vyčleněné speciální třídy tak po deseti dětech, kde by se o ně učitelé starali. Musely by mít také jiný režim," soudí třeba maminka dvou dětí předškolního věku Dagmar R.

Kde mají ještě volno?

Po letošních zápisech zůstala volná místa nejen v mateřinkách v centru Přerova, ale také v místních částech. Tři volná místa jsou v Mateřské škole Optiky, dvě v Kouřílkově a tři v MŠ Lešetínská.

„Šest jich nabízejí také v Kozlovicích, dvě jsou v Újezdci, čtyři v Henčlově a jedno v Lověšicích," upřesnil Petr Hrbek.

Některé mateřinky mají ale už tradičně plno – například školka Radost v Kozlovské ulici nebo zařízení v Máchově ulici, která jsou rodiči velmi vyhledávaná. Ředitelé většinou ve snaze vyhovět rodičům žádají město o udělení výjimky z počtu dětí.

„Letos ale udělujeme jen minimální počet výjimek, a to pro pět zařízení. Chceme totiž rozprostřít poptávku po všech mateřských školách v Přerově," zdůvodnil Hrbek.

Odliv populačně silných ročníků do prvních tříd pocítila letos poprvé i jindy vyhledávaná mateřinka v Henčlově.

„Křivka porodnosti je nižší, což se poprvé projevilo už loni. Letos jsme přijímali jen jedno zdejší dítě. Nabízíme sice místa i dětem z Přerova, ale rodiče většinou na poslední chvíli upřednostní dostupnost a logistické vlivy. A to i přesto, že je zde krásné a zdravé prostředí," posteskla si ředitelka Michaela Gálíčková z MŠ U Tenisu, pod niž spadá i školka v Henčlově.

Srovnatelný s loňskem byl naopak zájem rodičů, kteří chtěli umístit své dítě do soukromé mateřské školy Sluníčko v Bajákově ulici v Přerově.

„Máme každý rok kapacitu sto dětí a většinou ji naplníme tak devadesáti. Je to i díky oddělení s výukou angličtiny, o které je velký zájem. Děti přijímáme podle potřeby i během roku," přiblížila situaci Věra Pospíšilová, která je zřizovatelkou ZŠ a MŠ Sluníčko se sídlem v Lipníku nad Bečvou.