„Na nové cvičiště naši hasiči čekali tři roky, to místo bylo dlouhá léta opuštěné, zpustlé, byly zde popadané stromy, které si sami vyčistili a uklidili," uvedl starosta obce Stanislav Hlavinka.

Areál nazvaný Ostrov, ale nebude sloužit jen místním.

„Hasiči z okolních obcí vlastní cvičiště nemají, trénují například na návsích, což se lidem asi nelíbí. Tady si budou moci dělat, co budou chtít," dodal starosta.

Slavnostní otevření nového cvičiště bylo spojeno s celodenním programem.

„Už od deseti hodin tady probíhá soutěž mladých hasičů, která skončí kolem jedenácté, ale už v jednu hodinu začne slavnostní zahájení, které proběhne k příležitosti otevření hasičského cvičiště. To budujeme od roku 2009, ale až letos se nám podařilo dostat ho do takového stavu, abychom zde mohli pořádat soutěže," představil akci hlavní pořadatel Jan Krátký.

Na své si přišli i milovníci hasičské techniky.

„Od třetí hodiny mají návštěvníci možnost shlédnout několik zajímavých vozů, od veteránů, přes koňské stříkačky, až po Tatrovky," upřesnil pořadatel.

Tatrovku 805 z roku 1960 přivezl ukázat i Ladislav Němčák z Nelešovic.

„Jsem tady jen jako řidič za náš hasičský sbor, máme ještě koňskou stříkačku PS16 z roku 1951, obě jsou stále funkční," uvedl dobrovolný hasič.

Akce byla opravdu nabitá.

„Na programu je ještě ukázka dovedností štafet, lanová dráha pro děti přes koryto řeky, kterou pro nás vytvořili tovačovští hasiči a děti se mohou projet na loďce po vodě. Pro rodiče je přichystaná soutěž na bruslích a jízda na dvojkole," dodal Krátký.

Program nabídl i ukázku psí agility, kde bylo úkolem psovoda překonat se svým psem několik překážek.

„Naše pejsky cvičíme už od mala, poslušnost, kterou jsme představili na začátku, se bere jen jako úvod do toho, co se závodní psi na agility učí. Bohužel tady nejsou zcela standardní překážky, tak jsme měli strach, že to nebudou schopni zvládnout, ale zvládli," přiblížila s úsměvem majitelka dvou border kolií a bulteriera Alžběta Králíková.

Areál cvičiště byl otevřen teprve v sobotu, ale už teď má Jan Krátký o budoucnosti areálu jasno.

„Od teď tady plánujeme pořádat alespoň dvě soutěže ročně a hlavně sem nalákat co nejvíc lidí," uzavřel.