Přestože proběhly náhradní volby v Líšné a Lazníčkách už devátého dubna, na volbu nového starosty si lidé musejí ještě nějaký čas počkat.

„Definitivní výsledky známe teprve od poloviny týdne a podle zákona musíme čekat i na to, jestli někdo nezpochybní platnost voleb,“ řekl starosta Líšné Josef Motáň.

Ten předpokládá, že by se ustavující schůze nového zastupitelstva mohla uskutečnit už sedmého května. Volby v Líšné vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů Líšná.

„Problém se zajištěním dostatečného počtu zastupitelů už bychom nyní neměli mít,“ řekl starosta, jenž je zároveň druhým nejúspěšnějším kandidátem na listině vítězného sdružení. K volbám v Líšné přišlo podle údajů Českého statistického úřadu na 43,5 procent obyvatel.

A jak k patové situaci v obci došlo?

„Na ustavující schůzi zastupitelstva odstoupili dva jeho členové, takže jsme zůstali jen tři. Požádal jsem proto ministerstvo o vypsání nových voleb,“ vysvětlil. Obec je už od poloviny loňského listopadu v rozpočtovém provizoriu a nemůže rozhodovat o investicích.

„Překousali jsme se do náhradních voleb mravenčí prací, ale bylo to hodně náročné,“ posteskl si starosta.

Situace v Lázničkách

Naději na brzké změny mají i v Lazníčkách na Přerovsku, kde přišlo k náhradním volbám na 50,89 procent obyvatel. I zde zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů Lazníčky a podařilo se obsadit všech pět křesel zastupitelů.

Žákovické strasti

„Na náhradní volby ale stále čekají v Žákovicích na Přerovsku, kde to trvalo trochu déle. Volby se zde uskuteční až 2. července, “ řekl vedoucí správního odboru přerovského magistrátu Jaroslav Sláma.

V Žákovicích doplatili na podzim na nerozhodný výsledek komunálního klání, který přesně neurčil vítěze. Stejné procento hlasů voličů totiž získaly hned dvě strany – ČSSD a uskupení s názvem „Je stále mnoho věcí“. Oba vítězové měli shodně po 30,85 procentech. Do zastupitelstva poslala každá ze stran své dva zástupce, páté křeslo obsadil kandidát třetí nejúspěšnější strany.

„Problémy nastaly hned po volbách, už tehdy se dalo čekat, že to tak skončí. Na naší kandidátce jsem zůstal jen já, ostatní z ní postupně vypadli. Vystřídali se všichni za mnou a už jsme neměli z čeho doplnit,“ vylíčil už dříve Michal Chlápek, jenž zůstal jako poslední v obecním zastupitelstvu za ČSSD.

Starostka Žákovic Blažena Matějíčková byla z vývoje v obci nešťastná.

„Nejprve položil funkci kandidát, který svou účast podmiňoval tím, že bude místostarosta. Když se tak nestalo, vystřídali ho náhradníci. Nakonec nezbyl nikdo,“ vylíčila. V současné době už se v Žákovicích situace stabilizovala.

„Kandidátky jsou zatím ve stadiu příprav. Rozhodla jsem se, že do voleb nakonec půjdu, ale už mám zkušenost, s kým jednat a s kým to není možné,“ uzavřela.