Historická sídla v republice se tak připojují k Mezinárodnímu dni památek a sídel, jenž připadá na 18. duben.

„Město je ke svým návštěvníkům přívětivé po celou turistickou sezonu a denně, s výjimkou pondělí, probíhají od 10 do 14 hodin bezplatné komentované prohlídky. Většina památek je přístupná bez omezení,“ řekl Eduard Rýček z odboru školství a kultury Městského úřadu v Lipníku.

Jen ojediněle mohou návštěvníci zavítat na židovský hřbitov, který si letos připomene sto čtyřicet let své pohnuté existence. Byl zřízen v roce 1883 a poslední pohřeb se zde konal v roce 1942.

Olejomalby olomouckého výtvarníka a galeristy Jaroslawa Sebastiana Pastuszaka mohou od čtvrtku obdivovat návštěvníci Galerie města Přerova na Horním náměstí. Výstava má název Světlo v temnotě.
Výstava Světlo v temnotě představí v Přerově tvorbu olomouckého výtvarníka

„Za druhé světové války byla nacisty stržena obřadní síň a o mnoho vlídnějšího zacházení se hřbitovu nedostalo ani po roce 1948. Nový hřbitov ležel ladem až do roku 1985, kdy byly odprodány některé náhrobky, a další měly být zakopány do země,“ připomněl.

Pietním místem se stal znovu až po roce 1989 a ve druhé polovině devadesátých let došlo k jeho úplné obnově. Všechny náhrobky byly zdokumentovány a za pomoci Knihy hrobů z let 1887- 1940 z Židovského muzea v Praze také jmenovitě identifikovány.

Na novém židovském hřbitově bylo zjištěno 380 hrobů s 560 pohřbenými a 225 pomníků. Navždy je ztraceno 151 náhrobních kamenů. Hřbitov je zajímavý také svou „parkovou“ úpravou, průčelí stíní šest mohutných platanů a po stranách byly vysázeny kaštany. Je součástí městské památkové rezervace a je ve správě města.

Stříbrné ztrátové mince z 15. až 17. století.
Archeologové objevili v Přerově 500 let staré mince i královský haléř

Nový židovský hřbitov se v rámci akce Brány památek dokořán otevře veřejnosti v sobotu 8. dubna od 9 do 17 hodin. Vstup je z ulice Zahradní.

Zájemci, kteří by se chtěli dozvědět více o jeho historii, ale i dalších židovských památkách ve městě, se mohou zúčastnit některé z komentovaných prohlídek. Uskuteční se v sobotu 8. dubna od 10 do 14 hodin.

Lidé se na nich dozví zajímavosti o starém a novém židovském hřbitovu, ale i bývalé synagoze, Gutmannově nadačním domu nebo Pernštýnské ulici, která byla v minulosti intenzivně osídlena židovským obyvatelstvem a nacházela se zde škola, radnice a náboženská studovna bethamidraš.

Sraz pro zájemce o prohlídku je u Turistického informačního centra na Masarykově náměstí v Lipníku.