Na zahájení se přišlo podívat více jak sto lidí, kterým zahrála kapela Arrythmia.

Úvodní slova na netradiční vernisáži měli starosta Lipníku Miloslav Přikryl, zástupce donátora výstavy náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák, kurátorka výstavy Marcela Kleckerová a Blanka Prudilová z lipnického odboru školství a kultury.

„Návštěvníci mají možnost přes tři měsíce obdivovat třicet krásných kovaných plastik předních českých uměleckých kovářů v krásném historickém exteriéru městské památkové rezervace," uvedla Blanka Prudilová.

Starosta Lipníku věří, že výstava naláká i turisty z okolí.

„Každý ročník této výstavy obohatí na celé léto naše město. Doufám, že vystavené plastiky budou obdivovat nejen občané města Lipník, ale také všichni návštěvníci, kteří k nám zavítají," vyjádřil starosta Lipníku Miloslav Přikryl.

K takto pojaté výstavě vybízí dle názorů občanů především prostory pod hradbami. Záměrem výstavy však bylo ukázat i další historická místa v Lipníku.

„Hodně lidí se ptá, proč pro výstavu nevyužíváme více krásně opravné plochy pod hradbami. Odpovědí je, že bychom byli rádi, aby lidé navštívili i další hezká místa ve městě, a tak jsou exponáty vystaveny na trase, kterou prochází průvodci na turistických prohlídkách," vysvětlila Marcela Kleckerová.

Prvním místem, kde lez obdivovat umělecké skulptury je meditační zahrada za kostelem sv. Jakuba, kde jsou vystaveny dvě plastiky od Alfreda Habermanna, které na výstavu zapůjčila dcera zesnulého mistra Christine Habermann von Hoch.

„Dále je tam plastika schodového zábradlí od Jiřího Bati z Bohuňovic od Olomouce. Na trase jsou poté exponáty na náměstí, kde vystavuje například Michal Ptáček, a letos poprvé jsme využili i nezastavěný prostor v nároží vedle Paragánu, kde jsou vystaveny díla Vladana Běhala," dodala.

Další díla jsou umístěná v proluce v Pernštejnské ulici. Tam jsou vystaveny dvě plastiky s názvem Industriální architektura a Otevřeno od Pavla Tasovského. „Pavel Tasovský se účastnil všech výstav Kovu ve města a v roce 2009 tu měl spolu s Pavlem Kopálkem autorsko výstavu během níž byly na náměstí umístěny efektní kované šachy," řekla kurátorka výstavy Marcela Kleckerová.

Uprostřed náměstí TGM je pak umístěna monumentální skulptura Příboj od nestora uměleckých kovářů Alfreda Habermanna. Město také zapůjčilo dvě plastiky z roku 2007 a z roku 2009 ze zámeckého parku z Náměště nad Oslavou, které vznikli při tamnějším bienále, na kterém se pravidelně setkávají kováři.

Množství autorů již svá díla na výstavě vystavuje poněkolikáté. Někteří jsou také spojeni s působením nebo kováním na hradě Helfštýn.

„Výstava těchto plastik tvoří takové předpolí a předznamenání významné kovářské události Hefaistonu, který letos proběhne v posledním víkendu v srpnu," uzavřela.