K odhalení nového uměleckého díla dojde v sobotu 9. května v 10 hodin. Plastiku pro město navrhl krátce před svým úmrtím celoevropsky proslulý umělecký kovář Alfred Habermann.

Jeho poslední dílo zhotovil umělecký kovář Pavel Tasovský z Náměště nad Oslavou spolu s dcerou autora návrhu Kristinou Habermannovou. „Snažil jsem se dodržovat ducha práce Alfreda Habermanna a nevnášet do Tilie moc ze sebe,“ řekl Pavel Tasovský.

„Je to ale těžké, už s ním nemůžu konzultovat, jak to nebo ono myslel. Například detaily centrálního motivu už nestihl rozpracovat – na něm ale pracovala jeho dcera Kristina, takže doufám, že ponese habermannovského ducha,“ svěřil se Tasovský.

Lipník nad Bečvou loni vyhlásil na zhotovení plastiky sbírku, jejíž výtěžek dosáhl téměř 600 tisíc korun. Slavnostní odhalení plastiky bude provázet bohatý doprovodný program. Od rána budou na lipnickém náměstí k vidění historická vozidla, která odtud v 9 hodin vyrazí na tradiční závod s názvem Helfštýnský okruh.

Na startu se během dopoledne objeví asi stovka aut a motocyklů vyrobených před rokem 1945. Odpoledne pak zazní v raně barokním kostele sv. Františka Serafínského varhanní koncert, který ponese název Na počest Alfreda Habermanna.

Na unikátní barokní nástroj zahraje hostující kastelán ze zámku v Náměšti nad Oslavou Marek Buš. V závěrečné skladbě ho bude doprovázet hrou na kovadlinu umělecký kovář Pavel Tasovský ve skladbě Tilia - improvizace pro kovářskou kovadlinu a varhany.