Hráz vedoucí po pravém břehu řeky byla nad Kojetínem u obce Uhřičice přerušená v místě, kde do Moravy vtékala místní vodoteč.

„Tímto přerušením docházelo při zvýšení hladiny řeky i ke zpětnému vzdutí vodoteče zvané Grecht a rozlivům,“ popsala situaci mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová.

Nápravu plánoval státní podnik od roku 2009, teprve letos v říjnu se ale stavbu podařilo dokončit.

Ústí Grechtu do řeky vodohospodáři „schovali“ do trubky, která se dá uzavřít poklopem, a přerušenou hráz doplnili. Díky tomu by se v budoucnu voda z Moravy neměla dostávat do vodoteče a držet se za hrází.

„Mělo by to zamezit nastoupání vody zejména v ulici Závodí,“ zmínil vedoucí odboru výstavby, životního prostředí a dopravy v Kojetíně Jiří Stav.

Právě tato lokalita, v níž leží mimo jiné sportovní areál, koupaliště, ubytovna, ale také velké množství rodinných domků, byla letos nejvíce postižena záplavami.

Lidem tekla voda přes zahrady do sklepů i obytných prostor, těm nejhůře postiženým se domů valila přes pytlové hrázky u dveří i okny.

Pozná se to, až zase přijde voda

Mnozí se domnívají, že kdyby Povodí Moravy s opravou začalo dříve, měli by mnohem menší škody.

„Ano, přesně taková je řeč místních. Ale jestli to skutečně pomůže, ukáže až budoucnost,“ konstatoval Jiří Stav.

Obrovské škody, které dodnes ještě zcela neodstranili, měli například Indrákovi, kteří žijí v ulici Závodí už několik desítek let.

„Postavili jsme tu barák a třicet let jsme tu vodu neměli. Ale nyní je tu každé dva roky i častěji. To si nikdo, kdo to nezažil, neumí představit,“ řekl Jan Indrák.

Na opravu hráze zdejší lidé čekali jako na smilování.

„Všichni už se tam byli podívat a prý je to pěkně udělané. Jsou tady ale i jiné faktory. Pozná se to, až zase přijde voda,“ shrnul Indrák.

Podle vedoucího odboru může případná záplava přijít i směrem od Bolelouckého náhonu.

Povodí Moravy nyní spolupracuje s městem také na zpřesnění vodočtu, který je umístěný na mostě Dr. Šíleného. Ten by měl v budoucnu ukazovat nejen výšku hladiny, ale i aktuální průtok.