Partnerský pár dostane zdarma střešní krytinu a dřevo na nový krov. Z lázní, kde teď oba pobývají, se však budou muset vrátit zpátky do unimobuněk, kam je vyhnala červnová povodeň.

Požár domu, který byl až do letošního jara i pštrosí farmou, oznámil hasičům muž ze sousedství Pavel Matějka.

„Moji ženu vzbudily rány, jakoby někde padal plech a pak i trámy. Protože zrovna spravujeme střechu, myslela si, že nám někdo krade materiál a tak vyběhla ven. A pak uviděla, jak ze sousední střechy šlehají plameny,“ popisuje Matějka hrůznou událost.

„Ty plameny šlehaly tak třicet metrů do výšky. Ani jsem si v té hrůze nemohl vzpomenout, kolik mají hasiči číslo. Místo, abych vyťukal 158, hledal jsem je v seznamu,“ přiznává muž.

Požár byl tak výrazný, že jej mohla z oken sledovat celá obec. „Když jsem přijel na místo, už tam byly sbory z Hranic a Radíkova a oheň se začínal přesouval i na obytnou část. Vypadalo to beznadějně,“ vzpomíná starosta Polomi Václav Sládeček a ihned kontaktoval majitele.

„Pan Sehnal je teď se svou družkou v lázních, ale během hodiny a půl byl tady,“ říká Sládeček.

Letos v červnu postihla Drahomíra Sehnala a jeho družku Janu Humplíkovou ničivá povodeň. V jejich zatopeném domě se kvůli vlhkosti ve zdech dodnes nedá žít.

Obec jim začátkem července sehnala dvě unimobuňky a odhadla, že v nich budou muset bydlet nejméně do zimy. „Byli jsme pod vodou už v roce 1997, ale letos to bylo horší. To už nemá cenu spravovat. Tolik peněz už jsme do toho investovali a všechno je zničeno,“ konstatovala po povodních Jana Humplíková a naznačila, že by se z Polomi nejraději odstěhovala.

Ani ve snu ji tehdy nenapadlo, že o dva měsíce později bude jejich důmv plamenech. „Neznám příčinu toho požáru, nemluvil jsem s policií,“ říká Sládeček a dodává, že obec schválila dar v podobě dřeva na nový krov nad obytnou částí. Velkoryse se zachoval i Bělotín, který na něj zaplatí střešní krytinu.