Michal Ondra a Petr Duben na Evropský šampionát v orbě v Irsku postoupili z mistrovství republiky. Dvoudenní soutěž byla rozdělená na dvě etapy. V té první museli soutěžící zorat strniště, druhý den na ně čekala louka.

„Plocha měla délku sto metrů a šířku na jedné straně šestnáct, na druhé čtyřiadvacet metrů. Čas byl omezený na dvě hodiny čtyřicet minut,“ vysvětlil Horák. U pětadvaceti účastníků hodnotili rozhodčí například přímočarost brázdy, její hloubku a celkový vzhled.

„Hlavní rozhodčí před soutěží vyhlásí hloubku orby. V Irsku to bylo 19 centimetrů. Po první brázdě soutěžící zastaví a rozhodčí brázdu přeměřují,“ popsal Horák.

Za zmínku podle něj stojí i to, jak se Irsko na soutěž připravilo. Konala se zde totiž zároveň zemědělská výstava.

„Bylo vybudováno patnáct kilometrů hliníkových chodníků, položeno pětačtyřicet kilometrů elektrických kabelů, o občerstvení se staralo tisíc lidí a pro zajímavost – za první den se spotřebovalo šest tun kečupu,“ vyjmenoval některá čísla člen Společnosti pro orbu.

V samotné soutěži se ale českým závodníkům moc nedařilo, oba skončili na výsledkové listině až v poslední třetině.

„Porazit nejlepší oráče Evropy není lehký oříšek. Před našimi soutěžícími mají obrovský náskok. Snad se nám v příštích letech bude dařit líp,“ dodal Horák.

Dva zástupci České republiky soutěžili na Mistrovství Evropy v orbě v Irsku -Petr Duben -v popředí vpravo, v kšiltovce, a Michal Ondra -vlevo.
Dva zástupci České republiky soutěžili na Mistrovství Evropy v orbě v Irsku. Na snímku je jeden z nich, Michal Ondra -vlevo. Vedle něj stojí člen Společnosti pro orbu Vladimír Horák a zcela vpravo trenér Zdeněk Vondra.